Gündem Özel

Hürriyet Gazetesi’nin Şarbon haberi hakkında Önemli Açıklama


📌Not: 27.08.2018 tarihli Düzeltme metnidir: Ankara’da meydana gelen Şarbon Karantinası sonrasında önceki gün yayınladığımız bu haberdeki ifadelerimizi düzeltme gereği duyuyoruz. Habere ilişkin bu yazımızın oluşumunda kullandığımız ifadeleri, öncelikli olarak devletin yetkili kurumlarının beyan ettiği analiz sonuçlarına güvenerek kaleme aldığımızı bilmenizi isterim. Bunun yanısıra maalesef son dönemde çokça artan araştırmaksızın ve sorgulamaksızın yayınlanan haberlerden dolayı da gerek başlıktaki ifadelere, gerekse haberin detaylarında geçen konuya yaklaşımımız şüpheci olmuştur. Fakat, bugün Ankara’da ortaya çıkan Şarbon Karantinası gerçeği sonrasında bu haberde konusu geçen ve rahatsızlık duyan kişilere beyan edilen “Şarbon Negatif” analizlerine güvenimiz kalmamıştır.
Saygıyla Duyurulur;
#gıdadedektifi

🔸Konu Trabzon İli, Akçaabat ilçesi özelinde tüm Türkiye’yi paniğe sevkedebilecek, kurban etlerini de şüpheli kılacak nitelikte ve sorumsuzca hazırlanmıştır. Konuyla ilgili gerek İl Tarım Müdürü düzeyinde, gerekse hastane yetkilileri tarafından gerekli açıklamalar yapılmıştır. 7 kişi olarak bahsi geçen haberde sadece 2 kişi ellerinde çıkan yaralardan dolayı hastaneye başvurmuş fakat yapılan tahlillerde sonuçlar olumsuz çıkmıştır. Bunun yanısıra, etten alınan numunelerde de herhangi bir şarbon virüsüne rastlanmamıştır. Bu haliyle, haber tüketiciyi ve okuyucu paniğe sevk edici nitelikte olup, ilgi çekmek amacıyla aldatıcı başlıklar ve ifadelerle doludur.

🔸Haberin Hürriyet gazetesinde aktarıldığı haliyle detayları şu şekildedir; Trabzon’un Akçaabat ilçesinde 7 arkadaş birlikte kestikleri büyükbaş hayvan etinden yediler. İki kişinin ellerinde yaralar çıktı. Hastaneye başvuran kişiler, kan tahlili yapıldıktan sonra şarbon şüphesiyle tedavi altına alındı.
🔸Akçaabat ilçesine bağlı Çolaklı Mahallesinde kestikleri kurban etinden yiyen bazı kişiler ellerinde çıkan yaralar (lezyon) nedeniyle hastaneye başvurdu. Burada tedavileri yapılarak kan örnekleri alınan kişilerin tahlillerinde herhangi bir “şarbon” tehlikesine rastlanılmadığı öğrenilirken bu kişilerden tedbir amaçlı alınan kan örneklerinin kesin sonucu için Ankara’daki Hıfzıssıhha Merkezine gönderildiği belirtildi. Yetkililer, hastanelere başvuranların ayakta tedavisi yapılarak evlerine gönderildiğini kan örneklerinin de tedbir amaçlı alınarak Hıfzıssıhha Merkezine gönderildiğini ve şuan itibariyle de endişe edilecek bir durumun olmadığını ilk bulguların ise negatif olarak belirlendiğini ifade ettiler.

🔸Trabzon İl Tarım Müdürü Cahit Gülbay ise, bölgeden alınan numunelerde sonuçların olumsuz çıktığı belirterek, “Akçaabat ilçesinde elinde yara çıkan vatandaşlar Sağlık Müdürlüğü ile irtibata geçtiler. Konu bize de intikal edince bölgede şarbon ile ilgili gereken çalışmaları yaptık. Alınan numunelerde sonuç olumsuz çıktı. Biz zaten vatandaşlarımızı her zaman şarbon tehlikesine karşı uyarıyoruz. En ufak bir olayda bile vatandaşlarımızın hastanelere giderek gereken tahlilleri yaptırmasını istiyoruz” dedi.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri