Özel Açıklama

Orvital firmasından Organik Tavukların satış koşullarına ilişkin Önemli Açıklama


Bugün bir kez daha etiket skandalıyla gündeme getirdiğimiz Orvital marka Organik Tavuk ile ilgili sizlerden gelen mesajlar ve sorular üzerine birkaç hususu sizlere sunmayı uygun gördük. Geçtiğimiz hafta Migros Tuzla şubesinde meydana gelen ve taze tavukların dondurucuda aylarca bekletilerek yeniden satışa sunulduğu skandal sonrasında, bu kez aynı market zincirinin “üst segment” olarak tanımladığı Macrocenter Hilltown Şubesi’nde Son Kullanma Tarihi gelmiş organik tavukların bu kez parçalara ayrılarak farklı ambalajlara konulup satıldığına tanık olduk.

🔸İlk olarak, her iki durumun da üretici firma tarafından kesinlikle tasvip edilmediğini belirtmekle söze başlayalım. Her iki olayda da Orvital yetkilileri bizimle hızlı bir şekilde iletişime geçmiş ve söz konusu durumun ortaya çıktığı mağaza bilgilerini bizden ivedilikle talep etmişlerdir. Bugün de Macrocenter Kurumsal hesabı paylaşımımızı görmesine rağmen bizlere bu olayın hangi şubede gerçekleştiğini bile sorma gereği duymazken, Orvital markasının sorusu üzerine şube bilgisi aktarılmıştır.
🔸Bu açıklama çerçevesinde sizlere önemli bir konuyu aktaralım. Öyle ki, Orvital marka Organik Tavuklar piyasaya iki çeşit olarak sürülmüş durumdadır. Bunlardan birisi iki seferdir etiket skandalına konu olan MAP teknolojisi ile paketlenmiş Taze tavuklar olup, diğeri kesim sonrasında henüz üretim tesisinden çıkmadan -40 derecede şoklanmış Dondurulmuş tavuklardır. MAP ürünlerin raf ömrü kesim itibariyle 12 gün olup, firma tarafından Son Tüketim Tarihi geçen ürünlerin imhası yapılması gerektiği belirtilmektedir. Firma, satış noktalarında aksi durumları gören tüketicilerin ürünleri bu şekilde satın almaması konusunda uyarıda bulunduğunu belirtelim.

🔸Orvital firmasının Organik Tavuk satışlarıyla ilgili açıklaması şu şekildedir;
“Orvital tavuk eti ürünleri iki farklı ambalaj formunda raflarda bulunmaktadır. Poşetli ambalajdaki tavuklar kesim sonrasında en kısa sürede -40 (eksi kırk) derecede şoklama dediğimiz dondurucu prosesine girmektedir, bu ürünlerin raf ömrü kesim günü itibariyle 1 sene olup şoklama sonrasında -18 derecede muhafaza edilir. Dondurulmuş ürünler çözündürüldükten sonra tekrardan dondurulmamalıdır.
Taze tavuk eti ürünleri özel küvetlerinde MAP (Modifiye Atmosfer Paketlemesi) denilen proses sonrasında hazırlanmaktadır. Bu ürünlerin raf ömrü orijinal ambalajında kesim itibariyle 12 gündür (bağımsız akredite laboratuvarlar tarafından teyit edilmiştir). Raflarda son tüketim tarihi geçen ürünler hızlı bir şekilde imha edilmektedir.
Satış noktalarında aksi durumları gören tüketicilerin (taze ambalajlı ürünlerin donuk dolaplarda muhafaza edilmesi veya orijinal ambalajı dışında reyonlarda bulunması) mağaza yetkilisini yada Orvital’i bilgilendirmeleri çok önemlidir, bu ürünlerin hiçbir şekilde satın alınmaması gerekmektedir.”Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri