Gündem Özel

Karantinaya alınan İthal hayvanlar ile ilgili Et ve Süt Kurumu’ndan Açıklama Geldi


Akşam saatlerinde duyurduğumuz ve Ankara Gölbaşı’nda bir çiftlikte 50 tane ithal büyükbaş hayvanın telef olmasıyla ortaya çıkan Şarbon şüphesi sonrasında bölge Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından karantinaya alınmıştı. Konuyla ilgili Et ve Süt Kurumu Anadolu Ajansı’nın geçtiği habere göre 22:30 civarında resmi bir açıklama yaptı.

🔸Açıklamada; Söz konusu çiftliğin Ankara Gölbaşı’nda bulunan özel bir işletmeye ait olduğu belirtildi. Şarbon hastalığının görülmesi üzerine firmaya ait çiftliğin karantinaya alındığı ve söz konusu çiftliğe Et ve Süt Kurumu tarafından 3 bin 959 adet ithal büyükbaş hayvan getirildiği belirtildi. Muayenesi yapılan hayvanlardan alınan numunelerin Etlik Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü’nde yapılan analizleri sonucunda Anthrax yani Şarbon bakterisi (Bacillus anthracis) yönünden pozitif çıktığı belirlendi. Kesilen hayvanlara ait etlerin, Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü elemanları gözetiminde imha edildiği, işletmede karantina uygulaması dolayısıyla tüm giriş çıkışların yasaklandığı belirtildi. Açıklamanın sonunda; İşletmede bulunan diğer hayvanların ise aşılandığı ifade edilerek, “Hastalığın çiftlik dışındaki başka hayvanlara bulaşmaması için gerekli tüm tedbirler alınmış olup, endişe edilecek bir durum bulunmamaktadır.” ifadelerine yer verilmiştir.

arbon-açıklama-2

🔸Et ve Süt Kurumu tarafından yapılan resmi açıklamanın tam metni şu şekildedir; “Yapılan muayene sonucu numune alınarak Etlik Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsüne gönderilmiş ve sonuç anthrax (şarbon) yönünden pozitif çıkmıştır. Kesilen hayvanlara ait karkas etler Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü elemanları gözetiminde imha edilmiş, işletmeye karantina uygulanarak tüm giriş ve çıkışlar yasaklanmış, geriye kalan hayvanların aşılama işlemleri tamamlanmıştır. Söz konusu etlerin piyasaya sürülmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Hastalığın çiftlik dışındaki başka hayvanlara bulaşmaması için de gerekli bütün tedbirler alınmış olup, endişe edecek bir durum bulunmamaktadır.”Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri