Gündem Özel

Kurdan etkilenmeyen ürünlerde yapılan yüksek fiyat artışları “Aldatıcı Ticari Uygulamalar” kapsamına alındı.


Bu sabah yaptığımız market alışverişinde dikkatimizi çeken ve story üzerinden paylaştığımız Yüksek kâr oranları paylaşımı sonrasında, Resmi Gazete’de Ticaret Bakanlığı tarafından çok önemli bir yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayınlandığı haberini aldık. Bu yönetmeliğe göre, aslında Türkiye’de üretilerek satışa sunulan ve döviz kurlarındaki artıştan doğrudan etkilenmeyen – Örneğin; Yerli muz – gibi ürünlerde ortaya çıkan zamlar, aldatıcı ticari uygulamalar kapsamına alındı.
🔸Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan “Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”, özellikle son günlerde kur farklılıklarını bahane ederek ürünlere zam yapan firmalara karşı bir düzenleme olup, sabah saatlerinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.
🔸Karar çerçevesinde, girdi maliyeti ve döviz kuru artışı gibi fiyat değişimlerinden etkilenmemesine rağmen bu durumdan etkileniyormuş gibi hareket ederek tüketiciye sunulan mal veya hizmetin satış fiyatında haklı bir gerekçe olmaksızın artış yapılması, aldatıcı ticari uygulamalar kapsamına alınmıştır.

🔸Bakanlık açıklamasında; “Söz konusu düzenlemeyle ilgili, Bakanlık bünyesinde faaliyet gösteren Reklam Kurulu gerekli denetimleri yapmak üzere yetkilendirilmiştir. Bu çerçevede, yapılan denetim sonrasında bu yöndeki uygulamalar hızlıca tespit edilerek gerekli yaptırımlar uygulanacaktır. Böylelikle girdi maliyeti ve döviz kuru artışı gibi fiyat değişimlerinden etkilenmemesine rağmen bu durumlardan etkileniyormuş gibi hareket edenlerle ilgili daha etkin bir gözetim sağlanacak” ifadelerine yer verildi.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri