Gündem Özel

Ticaret Bakanlığı yüzlerce üründe yaşanan fiyat artışı üzerine inceleme başlattı.


Resmi Gazete’de yayınlanan “Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nde Değişiklik” sonrasında son günlerde kur farkını bahane ederek ürünlere zam yapan firmaların bu uygulamalarının “Aldatıcı Ticari Uygulamalar” kapsamına alındığını dün web sitemizden sizlere duyurmuştuk. Bugün de bu yönetmelik gereğince Ticaret Bakanlığı yetkilileri 81 ilde eş zamanlı inceleme başlattı ve son günlerde yapılan haksız zamları inceleme altına aldı.

🔸Arz-talep dengesiyle uyuşmayan fiyat artışlarını kamuoyunda oluşan rahatsızlık üzerine saha denetimlerini sıklaştıran bakanlık, girdi maliyeti ve döviz kuru artışı gibi fiyat değişimlerinden etkilenmemesine rağmen bu durumdan etkileniyormuş gibi hareket edenleri tespit etti.

🔸Bu kapsamda Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürü Ahmet Erdal, İç Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Adem Başar’ın koordinasyonunda gıda, mobilya ve beyaz eşya sektörlerinde faaliyet gösteren iş yerlerine gidildi. Yapılan denetimler neticesinde bazı temel ürün gruplarında normalin üzerinde artış tespit edildi. Ayrıca, bazı ürün gruplarına gramaj düşürülerek örtülü zam yapıldığı ve fiyat etiketi ile ambalajlarda mevzuata uygunsuzluklar bulunduğu tespit edildi. Ticaret Bakanlığı, söz konusu uygulamalarla ilgili idari işlem başlatıldığını açıkladı.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri