Gündem Özel

İskenderun’dan Kötü Kokular geliyor!


İthal etler ve Şarbon skandalı tüm ülkede çoğumuzu tedirgin etmişken, konuyla ilgili yetkililerden kamuoyunu rahatlatan ve bilimsel çerçevede genel bir değerlendirme gelmemesi konunun ne kadar dikkate alındığını gözler önüne seriyor. Ortada cevap bekleyen onca soru varken, çözümü belli problemler artık canımızı tehdit eder boyuta dayanmışken, bu sessizlik pek de hayra alamet değil. Daha önce de defaten söylediğimiz gibi, Türkiye’ye gelen ithal etlerin geldiği ülkelerin, sayılarıının ve dağıtımı yapılan özel işletmelerin listesinin kamuoyuna açık bir portaldan yayınlanması gerekmektedir. Bunun yanısıra, Menşei: Uruguay veya Menşei: Brezilya gibi ithal hayvanların, Türkiye topraklarına girip bir işletmeye kayıt edildikten sonra Menşei: Türkiye şeklinde yanıltıcı dönüşümün son bulması gerekmektedir. Ne tükettiğimiz etin nereden geldiğini, ne de analiz raporlarını göremiyoruz. Hal böyle olunca da; “Gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz” sözü havada kalıyor.

Böyle bir ortamda, bugün de İskenderun limanına Canlı hayvan gemisi yanaştı. Bir takipçimizin fotoğrafladığı ve haber verdiği gemiyle ilgili araştırmamızı yaptık. Fotoğrafta gördüğünüz gemi; Almawashi isimli Canlı Hayvan Gemisi. Aslında, Uruguay ile Türkiye arasında adeta bir ring seferinde olan Almawashi; 10 Ağustos’ta Uruguay’ın Montevideo limanından yola çıkarak, 4 Eylül sabaha karşı 03:18’de İskenderun Limanı’na demirledi. Gemi bir önceki seferinde de 4 Haziran’da yine Uruguay’ın Montevideo limanından yola çıkmış ve 5 Temmuz’da İskenderun limanına ulaşmıştı.

skenderun-Kötü-Kokular

Sabaha karşı 03:18’de limana yanaştığı öğrenilen gemideki hayvanların sağlık durumları, yolculuk koşulları ve hayvanlara yapılan analizlerle ilgili tabii ki bir bilgimiz yok. Yaklaşık 25 günlük denizaşırı yolculuk sonrasında Türkiye’ye ulaşan gemide yasal işlemlerin ne zaman ve hangi şartlarda yapıldığını bilmiyoruz. Gemi birkaç gün içinde tüm hayvanları teslim ederek tekrar Uruguay’a dönecek ve bizler bilgi çağında yaşayıp, bilgisiz kaldığımız bu ortamda; hiç ummadığımız bir yerde, hiç beklemediğimiz bir anda karşımızda bu etleri Türkiye menşeili olarak bulacağız. #NeYediğiniziBilinLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri