Özel Açıklama

UHT sütlerin güneşin altında taşınmasıyla ilgili Pınar Süt’ten açıklama geldi.


Önceki gün Instagram hesabımızın story kanalından paylaştığımız ve İzmir’den bir takipçimiz tarafından gönderilen fotoğrafta, Pınar marka yüzlerce UHT sütü taşıyan bir aracın 38 derece sıcaklıkta otoyolda ilerlediği görülmekteydi. Son dönemlerde artan bozuk süt şikayetlerinin bir yansıması olan fotoğrafta sütler güneşin altında uygun olmayan koşullarda taşınmaktaydı. Konuyla ilgili Pınar Süt Mamulleri A.Ş.’den bu akşam bir açıklama geldi. Firma, söz konusu aracın kendilerinin kontrolündeki lojistik firmasına ait bir nakliye aracı olduğunu kabul etti. Açıklamada şöyle denildi;

Sayın Gıda Dedektifi,
Konuyla ilgili hassasiyetiniz için öncelikle teşekkür ederiz.
İlgili paylaşımdaki görüntüde lojistik firmasının nakliye esnasında tente kullanımını ihmal etmek suretiyle trafik kurallarını ihlal ettiği belirlenmiştir. Bu hatalı uygulamanın tekrarlanmaması için ilgili firma uyarılmış ve gerekli tedbirler alınmıştır.
Saygılarımızla,
Pınar Süt Mamülleri Sanayi A.Ş.

Okuduğunuz resmi açıklamada, dikkat çektiğimiz Gıda Güvenliği konusundan ziyade, aracın üzerinin tente ile örtülmemesi sebebiyle ihlal edilen trafik kurallarına dikkat çekilmiştir. Bu açıklamayı kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.

Gelelim UHT sütlerin taşınması ve muhafazası meselesine. UHT sütler, daha önceki ilgili paylaşımlarda da belirttiğimiz üzere Uzun Ömürlü ve oda sıcaklığında muhafaza edilebilen sütlerdir. Mevzuata göre, “UHT İçme sütü; Çiğ sütün kimyasal, fiziksel ve duyusal özelliklerinde en az değişikliğe yol açarak bozulma yapabilen tüm mikroorganizmaların ve bunların sporlarının UHT işlemi ile yok edilerek opak ambalaj veya paketleme ile opak hale getirilen ambalajlara aseptik koşullarda dolum yapılması ile elde edilen içme sütüdür.” şeklinde tanımlanmaktadır. Bu tanımda da anlaşılacağı üzere, UHT sütlerde sütün değerli bileşenlerinden olan yararlı mikroorganizmalar da dahil olmak üzere bozulmaya sebebiyet verebilecek her türlü organizmanın yok edilmesi amaçlanmıştır. Bu sebeple UHT yani Ultra High Temperature sütler bahsedilen amaçla en az 135 derece sıcaklıkta 1 saniye tutulmakta ve sterilize edilmektedir. Yapılan bu işlem sonrasında bu sütlerin oda sıcaklığında muhafaza edilmesi önerilmektedir.

Yapılan yazılı açıklmada; UHT sütlerin güneşin altında nakliyesi sırasında bozulup bozulmamasıyla ilgili herhangi bir teknik bilgiye yer verilmemiş, söz konusu uygulamadan rutin bir uygulama olarak bahsedilmiştir. Tente konusuyla ilgili “ihmal” ifadesinin de, normalde bu nakliyelerin tente ile örtülü şekilde gerçekleştirildiği sonucu çıkmaktadır. Bu da son dönemde tarafımıza iletilen ve fotoğrafları bulunan aşağıdaki şikayetleri anlamlı kılmaktadır. Fotoğraflardan da görüleceği üzere, UHT sütler bu ve buna benzer uygunsuz muhafaza ve nakliye koşullarında bozulma göstermektedir. Bu da yine mevzuatta bu sütler için şart koşulan “30 derece sıcaklıkta 15 gün ve 55 derece sıcaklıkta 7 gün bozulmama” şartını yerine getirecek kalitede ve yeterlilikte olmadığını göstermektedir. Konuyla ilgili firmadan teknik bir açıklama geldiğinde yeniden sizlere aktarıyor olacağız. #NeYediğiniziBilin

 Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri