Meyveli ve Aromalı Sular

Hayat Çilek Aromalı Su


Yoğun gündem maddeleri arasında günlerdir Ürün İncelemeleri’ne ara vermek durumunda kalmıştık. Bu yorucu ve yoğun gündeme şimdi bir su molası vereceğiz. Fakat bu su, bildiğiniz sulardan değil. Aslında birazdan okuyacağınız incelemedeki ürün, gıda endüstrisinin şu anda geldiği boyutları gözler önüne sermek adına önemli bir örnektir. Süt, yoğurt gibi temel besinler sonrasında artık suların da bu endüstrinin kurbanı olmaya başladığını bu örnekte görüyoruz. Bahsettiğimiz endüstri aslında; genel itibariyle maliyeti düşük mısır şurubu ve aroma vericiler gibi hammaddelerin mümkün olduğu her üründe kullanılmasını öngörmekte, doğal halleriyle insan sağlığına yararlı temel gıdaların bu ilaveler ve katkı maddeleriyle insan sağlığını tehdit eder boyuta gelerek sağlık endüstrisini desteklemek üzere kurulu bir sistemi işaret etmektedir. Bu ürün de bu sistemin bir üyesi olabilecek nitelikte, temel besin maddesi olan suyu, mesnetinin dışına çıkarmaktadır.Hayat markasıyla satışa çıkan Çilek Aromalı Suyun içeriğine baktığımızda; 500 ml. yani yarım litrelik tek şişede – sıkı durun – 23 gram yani yaklaşık 11 tane küp şeker kadar Glikoz-furktoz şurubu olduğunu görüyoruz. Üründe İlave şeker olarak sofra şekeri değil, bizzat mısır şurubunun kullanıldığını özellikle vurgulayalım.

Üründe ayrıca, Doğal Çilek aroma vericisi, içeriğini bilmediğimiz Doğal aroma vericiler ve Potasyum Sorbat ile Sodyum Benzoat gibi koruyucu katkı maddeleri yer almaktadır. Bu içecek gıda endüstrisinin gitmekte olduğu yolu açıkça gösterirken, tüketici olarak bizlerin de sürekli olarak etiket okumasını ve ne içtiğini gerçekten bilmesi gerekliliğini ortaya koymaktadır.

Ürünün arka kısmındaki etiket bilgilerinde tek şişede 100 kcal enerji verdiğini görmekteyiz. Doğal sudaki kalori değerinin sıfır olduğu düşünüldüğünde, burada içilen sıvının suyun doğal haliyle uzaktan yakından ilgisi olmadığı birkez daha anlaşılmaktadır. Üründen alınan kalorinin %100’ünün İlave şekerden yani Mısır şurubundan geldiğini de özellikle vurgulayalım. Bu da bu ürünü tartışmasız olarak “Sağlıksız bir ürün” kategorisine koymaktadır. Ürünün Danone firması tarafından satın alınan Danone Hayat İçecek ve Gıda San. Tic. A.Ş. tarafından üretilmektedir. #NeİçtiğiniziBilin

🔍İçindekiler; Su (%93), Fruktoz-Glikoz şurubu, Asitlik Düzenleyici (Sitrik Asit), Doğal Çilek aroma vericisi, Doğal aroma verici, Koruyucu (Potasyum Sorbat, Sodyum Benzoat)
🔍Hayat Çilek Aromalı Su Besin Değeleri
👉Enerji 95 kcal
👉Şeker 23 gr.
👉Yağ Yoktur
👉Protein Yoktur
👉Lif Yoktur
📌Not: Besin Değerleri 500 ml. tek şişe ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri