Özel Açıklama

İstanbul açıklarında bekleyen Rahmah gemisine ilişkin Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan resmi açıklama geldi.


Konuyla ilgili Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, İstanbul Ahırkapı açıklarında içinde Şarbon hastalığı taşıyan büyükbaş hayvanların bulunduğu bir geminin bekletildiği iddialarının asılsız ve yalan olduğu vurgulanmıştır. Hayvan Hakları Federasyonu tarafından ortaya atılan iddialar, HAYTAP Genel Başkanı’nın da aralarında bulunduğu ekipler tarafından yapılan canlı yayınlar ve facebook paylaşımlarıyla “gemide şarbon hastalığı taşıyan hayvanlar bulunduğu ve hayvanların öğütülerek denize döküldüğü” ifadeleriyle duyurulmuştu. Bakanlık açıklamasından bir saat önce Gıda Dedektifi web sitemiz üzerinden de söz konusu iddiaların Cumhuriyet Başsavcıları tarafından soruşturulması gerektiği yönünde bir yayın yapmıştık.

Bakanlık açıklamasında daha önce hayvan taşımacılığında kullanılmış geminin 20 Ağustos 2018 tarihinde boşaltıldığı belirtilmiştir. Bizim de yazımızdan bahsettiğimiz gibi, söz konusu gemi Brezilya’dan Bandırma limanına gelmiş ve hayvanları burada boşaltmıştır. Bakanlık, gemiden yayılan kokuyla ilgili olarak; “Hayvan taşımacılığında kullanılan her araçta olduğu gibi, bahse konu olan gemide de koku vakası görülmüştür.” ifadelerine yer verilmiştir. Açıklamada, ortaya çıkan koku ve sineklenme rahatsızlıklarıyla ilgili olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Ekipleri tarafından ilaçlama ve temizleme gibi rutin işlemlerin gerçekleştirildiği belirtilmiştir. Geminin bu gece gerekli prosedürleri tamamladıktan sonra Marmara Denizi üzerinden İspanya’ya hareket edeceği bildirilmiştir.

Bu açıklama sonrasında, söz konusu iddiaları dillendiren HAYTAP Federasyonu ve haberin iddialar çerçevesinde yayılmasını sağlayan web siteleri kastedilerek; “Kendilerini hayvan hakları örgütü olarak tanımlayan bazı maksatlı çevreler tarafından sosyal medya ve haber siteleri üzerinden kamuoyu yanlış yönlendirilmektedir. Gerçeği yansıtmayan kasıtlı bilgiler paylaşılmaktadır.” ifadelerine yer verilmiştir. Bakanlık açıklamada; “Bakanlık olarak beklentimiz, halkımızın resmi kaynaklardan yapılan açıklamaları dikkate alması ve toplumu paniğe sevk eden bu kişilere itibar etmemesidir.” ifadelerine yer verilmiştir. Açıklamadaki son ifadeler ise; “Bu tür yasal dayanağı olmayan iddiaların sürdürülmesi ve bu iddialara yer veren haber siteleri ile sosyal medya hesapları hakkında gerekli adli ve hukuki işlemler başlatılacaktır.” şeklindedir.

Gıda Dedektifi olarak, takipçilerimizden gelen onlarca DM sonrasında Marmara Denizi açıklarındaki Canlı Hayvan gemisi bugün itibariyle tespit edilmiş ve konuyla ilgili bilgilendirme Story yayını olarak yayınlanmıştır. HAYTAP tarafından dile getirilen iddialara da yer verdiğimiz yazıda, söz konusu iddiaların Cumhuriyet Savcıları tarafından soruşturulması önerisi getirilmiş olup, halkı paniğe sevk edecek ifade ve tanımlardan kaçınılmıştır. Gıda Dedektifi platformu olarak, yaptığımız tüm paylaşım ve yayınların teyitli bilgilere, analitik araştırmalara ve bilimsel verilere dayalı olduğunu tekrar hatırlatırız. Bakanlıktan, resmi açıklamalarına bu tarz iddia ve haberlere olanak vermeden zamanında kamuoyuyla paylaşmasını ve daha önceki paylaşımlarımızda da çokça dile getirdiğimiz “Canlı Hayvan Gemisi portalını” hayata geçirerek kamuoyuna sürekli olarak resmi bilgi verilmesi ve söz konusu açıdan kamuoyunu rahatlatmasını tekrar vurgulamak isteriz. #NeYediğiniziBilinLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri