Özel Duyuru

İzmir paylaşımımız sonrasında ortaya atılan “İzmir’de Şarbon” haberleri asılsızdır.


Bugün sosyal medya ve Ekşisözlük platformunda ortaya atılan ve kaynağı mesnetsiz bir iddia özellikle hesabımızda yayınlanan İzmir paylaşımı sonrasında tarafınızca çokça soruldu. Aslen dikkate alınmayacak ciddiyette ve kötü niyetle oluşturulmuş bu haber, kontrolsüz sosyal medya hesaplarında hızla yayıldı. Konuyla ilgili adı geçen Kipa ve Migros marketlerinin de açıklama yayınlaması sonrasında, tarafımızca da bir açıklama yapma gereği ortaya çıkmıştır.

İthal hayvan skandallarının ilk olarak ortaya çıktığı günden bu yana hesabımız bünyesinde yaptığımız hiçbir yayında sizlere asılsız iddialar sunma veya kaynaksız bir bilgi verme gibi bir hataya düşmedik. Yayınlarımızın tamamında analitik düşünceyle, bilimsel yaklaşımla ve teyit edilmiş kaynaklar üzerinde sizlere paylaşımlar yapmaya gayret ettik. Dün gece 01:30 sularında yaptığımız paylaşımda da kaynağı belli ve teyitli bir bilgi çerçevesinde İzmir’e İthal Hayvan gemisi yanaştığı haberini sizlerle paylaştık. Sabah saatlerindeyse, “İzmir’de Şarbon Paniği” ve “İzmir’de Şarbon” gibi başlıklarla asılsız ve mesnetsiz haberlerin internette özellikle sosyal medya mecralarında teyitsiz ve kontrolsüz olarak yayıldığına şahit olduk. Konuyla ilgili adı geçen market zinciri Kipa ve Migros da resmi açıklama yaparak “İddiaların asılsız olduğunu” teyit ettiler.

Sizlerden gelen linkler ve görseller üzerinden yaptığımız incelemede de, söz konusu iddianın kaynağı olan haberin gerek kullandığı dil ve gerekse kullandığı görsellerle ne kadar ciddi bir kaynak olduğunu ortaya koyduğunu gördük. Öyle ki, “Halk yetkililerden açıklama bekliyor” ve “İzmir Karıştı!” tarzı ifadelerle haberi servis eden söz konusu basın organının, kullandığı görsel ise tam bir skandalı işaret ediyor. Öyle ki, haberin görselinde kullanılan “kıyma” görseli aslında Arka Sokaklar dizisinden alınmış bir kesittir. “Tecavüzcü Kasap” sahnesinden bir kesit olan bu skandal görüntülerin böylesine ciddi bir konuda, asılsız ve kötü niyetli bir habere görsel olarak seçilmesi de gerek kaynağın ciddiyetini gerekse sosyal medyada haberlerin nasıl kontrolsüz yayıldığını gözler önüne sermesi açısından önemli örneklerdir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri