Gündem Özel

Marmara Denizi açıklarında bekleyen Canlı Hayvan gemisini açıklıyoruz.


Özellikle İstanbul’un Bakırköy ve Ataköy ilçelerinden gelen birçok mesajda, Marmara Denizi açıklarında bir canlı hayvan gemisinin günlerdir beklediği belirtilmişti. Yaptığımız incelemede, Marmara Denizi açıklarında bekleyen gemiyi tespit ettik. Gemi, Panama bandıralı Rahmeh isimli canlı hayvan gemisi olup, tam 36 gündür seyir halindedir.

Geminin, 30 Temmuz 2018’de Brezilya’nın Vila do Conde limanından Bandırma’ya yola çıktığı ve 18 Ağustos 2018’de Bandırma limanında olduğu anlaşılmıştır. Geminin Bandırma’da canlı hayvanları boşaltıp boşaltmadığı bilinmemektedir. Gemi Bandırma’dan ayrıldıktan sonraki yaklaşık 1 haftalık süreçte ise Marmara Denizi açıklarında beklemektedir. Gemide şu anda canlı hayvan olup olmadığı merak konusudur.

Hayvan Hakları Federasyonu HAYTAP’ın konuyla ilgili iddiaları ise olayın farklı bir boyutunu ortaya koymakta, insanı dehşete düşürmektedir. Öyle ki, HAYTAP bu gemide, Bandırma’da yükleri boşalttıktan sonra telef olan hayvanları öğüterek denize döktüğü yönünde iddialara yer verilmektedir. Söz konusu iddialarla ilgili olarak bir an önce Cumhuriyet Savcılarını göreve çağırıyoruz.

Rahmeh isimli geminin daha önce de 7 Haziran’da Brezilya’nın Rio Grande limanından yola çıkarak 1 Temmuz günü İskenderun limanına ulaştığı ve buraya canlı hayvan taşıdığı tespit edilmiştir. Gemi sonrasında tekrar Brezilya’ya dönmüş ve ardından da Bandırma ve sonrasında İstanbul Marmara Denizi açıklarına ulaşmıştır. Geminin, Nada, Almawashi ve dün İzmir limanına yanaşan Polaris 2 gemisi gibi sürekli olarak okyanus aşırı ülkelerden ring seferlerle canlı hayvan ithalatı yaptığı anlaşılmaktadır. Bu vesileyle tekrar; konuyla ilgili devlet yetkililerinin bir an önce bu kontrolsüz ve kamuoyu nezdinde onay görmeyen bu uygulamaları gözden geçirmesini, yapılan ithalatların kamuoyuyla paylaşılması gereğini vurguluyoruz. Türkiye’ye sürekli olarak ithal hayvan taşıyan gemiler ve taşınan hayvanlarla ilgili  bilgileri halka açık bir portalda yayınlaması gereğinin bir kez daha altını çiziyoruz. #NeYediğiniziBilinLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri