Gündem Özel

Gıdada hileye ilk hapis cezası geldi!


Son dönemlerde dikkat çektiğimiz Gıda Güvenliği konusunda emsal niteliği taşıyacak çok önemli bir mahkeme kararı ortaya çıktı. Gaziantep 4. Asliye Ceza Mahkemesi, Ayçiçek yağında hile yapan üretici hakkında hapis cezası verdi. Bu emsal kararla artık; “Hile yaparım, para öder kurtulurum” devri sona erdi. Fakat bu haberde düşündüren kısım alınan numunenin yani suçun işlendiği tarih. Öyle ki, bu habere konu olan tahşiş tam 3,5 yıl önce meydana geldi. Cezası ise ancak geçtiğimiz ay kesinleşti.

Söz konusu olay Gaziantep’te meydana geldi.  3 Mart 2015’te yapılan denetim sırasında bir firmanın ürettiği Ayçiçek yağından alınan numunenin Türk Gıda Kodeksi’ne uygun olmadığı ortaya çıktı. Yapılan incelemelerde firmanın ayçiçek yağına soya yağı eklediği tespit edildi. Bunun üzerine Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği, Tarım İl Müdürlüğü ile birlikte “Kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye sokacak biçimde bozulmuş ve değiştirilmiş gıda bulundurma” suçunun işlendiği gerekçesiyle mahkemeye başvurdu. Mahkemenin görevlendirdiği bilirkişi de ayçiçek yağının içinde soya yağı bulunduğuna dikkat çekerek, bu durumun “gıda ve yemde taklit ve tahşiş yapılamaz” hükmüne açıkça aykırı olduğunu belirtti. Raporda ayrıca şu ifadelere yer verildi;

“Üretici içerisinde bulunan alerjen ürünü, ilgili yönetmelik uyarınca etiketinde göstermeli ve bu bileşen ile ilgili tüketici bilgilendirilmelidir. Dolayısıyla, soya fasulyesi ve ürünleri, süt ve ürünleri, yumurta, yer fıstığı gibi ürünlerin alerjik hassasiyetler gösteren tüketiciler için sağlık riski oluşturabileceği açıktır. Ürün ile ilgili yasal düzenlemeler ve analiz sonuçları incelendiğinde soya fasulyesinin insan sağlığını alerjik yönden olumsuz etkileme ihtimali mevcut olduğu kanaatine varılmıştır.”

Raporun ardından firmanın savunmasını alan Gaziantep 4. Asliye Ceza Mahkemesi, Mart 2015’te “Bozulmuş veya değiştirilmiş gıda veya ilaç ticareti” suçunun işlendiğine hükmederek, firma sahibi S.Y.’yi 1 yıl 1 ay 10 gün hapis ve 5 gün adli para cezasına çarptırdı. Gerekçeli karar 28 Ağustos 2018 tarihinde taraflara tebliğ edildi. Ceza ertelenirken, sanığın 1 yıl 6 ay denetim süresine tabi tutulması kararlaştırıldı. Sanık avukatları karar ile ilgili temyize gitti.

Konuyla ilgili Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği başkanı Tahir Büyükhelvacıgil; “İlk kez bilirkişi tağşişli ürünün kişi sağlığı üzerinde negatif etiketini net bir şekilde dile getirdi. Mahkeme de ilk kez bu kadar uzun hapis cezasına hükmetti. Bu da hileli gıda üreten herkes için net bir mesaj. Artık yapıklarına yanına kâr kalmayacak. Bu hepimizin gıda güvenliğini güvence altına alan bir karar. “Gıdada hile yapıyorum, başıma bir şey gelmiyor” dönemi bu kararla sonra erdi. Genelde hileli gıdada “Para cezasını öderim, yoluma devam ederim.” bakışı hakimdi. Oysa bu karar tüm ezberleri bozacak niteliktedir. Bu kararın gıda güvenliğiyle ilgili davalarda da emsal olmasını bekliyoruz.” diye konuştu.

 Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri