Gündem Özel

Yerli markaların gizli zam uygulamaları artarak devam ediyor.


Geçtiğimiz haftanın en çok konuşulan konularından biri de özellikle yerli markalarda ortaya çıkan gizli zamlardı. Yüzlerce ürüne gelen %30 ile %40 aralığındaki zamların yanısıra, bazı markalar ürünlerinde görünür zam uygulamaktan ziyade, gramaj düşürmek suretiyle gizli zam uygulamasını tercih etti. Konunun kamuoyunda gündeme gelmesi sonrasında Ekonomi Bakanlığı tarafından Resmi Gazete’de yayınlanan Yönetmelikle, yapılan bu gizli zamların “Ticari Aldatıcı Uygulama” kapsamına alındığını ve idari işlem uygulanacağını duyurmuştu. Önceki gün ve bugün marketlerde yaptığımız incelemede, sektörün önde gelen iki yerli firmasının gizli zam uygulamalarına artarak devam ettiğini ve ambalajlarda özellikle tüketiciyi aldatıcı yöntemlere başvurduğunu üzülerek gördük.

Gizli zam uygulanan markalardan biri Torku. Torku’nun gizli zam uyguladığı paketleri elinize aldığınızda ilk olarak ambalajdaki boşluk dikkatinizi çekiyor. Çünkü; 100 gr. ürün için üretilmiş ambalajların içinde gizli zam sonrasında sadece 83 gr. ürün bulunuyor. Bu da ambalajda boşluk oluşmasına yol açıyor. Bu gramaj değişikliği de, ambalaj değiştirilmeksizin farklı bir etiket hilesiyle çözülmüş. Öyle ki, ambalajlar üzerinde sabit bir gramaj bilgisi bulunmuyor. Yani ambalajın hiçbir yerinde gramaj bilgisini göremiyorsunuz. Görsellerde dikkat çektiğimiz üzere gramaj bilgileri SKT ve Seri numaraları eklenirken sonradan basım yoluyla ambalajlara ekleniyor. Bu da ürünün aynı ambalajında farklı gramajda doldurma ve bunu ambalaja basılabilme olanağı vermektedir.

İncelediğimiz ürünlerden ilki, Torku Tam Sütlü Kremalım ve Kakaolu Kremalım ürünüydü. Ürün normalde 100 gr. olarak üretilmekte olup, gizli zam çerçevesinde 83 grama düşürülmüştür. Bir başka ürün olan Torku Kremalı Bisküvi ise 83 gr.’dan 76 grama düşürülmüştür. Bu ambalajda tüketiciyi yanıltıcı başka bir unsur daha dikkat çekmektedir. Öyle ki, pakette “%25 Daha fazla” ifadesi bulunmaktadır. Oysa ki, üründe gizli zam uygulanmakta ve aynı fiyata daha düşük gramaj satılmaktadır. Gizli zam uygulayan bir başka yerli firma da Ülker olarak dikkat çekiyor. Ülker markalı çikolata ve bisküvilerde aynı fiyata daha düşük gramajlı ürünler satıldığı etiket farklılıklarından açıkça anlaşılmaktadır. #NeYediğiniziBilinLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri