Özel Açıklama

Gramaj ve fiyat değişimleriyle ilgili Torku açıklama yaptı


Torku ve Ülker gibi yerli firmalarının ürünlerine ilişkin marketlerdeki etiketler üzerinden yaptığımız inceleme sonucunda gramajlarda değişiklik olduğuna ilişkin bulgularımızı önceki gün yaptığımız paylaşımda sizlere sunmuştuk. Bu paylaşımlarda Torku ürünlerinde gramajların azaltıldığı bilgisini vermiş ve gramaj bilgilerinin kalıcı ambalajlar üzerinden değil, sonradan ilave edilen baskı bilgileri üzerinden verildiğini belirtmiştik. Etiketlerdeki değişimler ve gramajların azaltılması konusunda Torku firmasından resmi açıklama geldi.

Açıklamada, yayınımıza konu olan Torku Tam Kremalım bisküvilerin 100 gr. olan gramajlarının 83 grama düşürülmesi sürecinin Eylül 2017’de gerçekleştiği ve yeni bir durum olmadığı belirtilmiştir. Bunun yanısıra, üzerinde %25 Daha fazla ibaresi bulunan Torku Kremalım bisküvinin ise daha önce 61 gr. olan üretiminin yaklaşık 6 ay öncesinde 76 grama yükseltildiği belirtilmiştir.

Bu konuda biz de yaptığımız yayınların sorumluluğunun farkında olarak birkaç hususu dile getirmek isteriz. Yayınımıza konu olan ürünlerin market incelemesi market ve ambalaj üzerindeki etiket bilgileri baz alınarak bizzat tarafımızca yapılmıştır. Marketlerdeki fiyat etiketleri tüketiciyi bizzat bilgilendiren ve bağlayıcı fiyat ve ürün beyanlarıdır. Öyle ki, etiketlerde 1 ₺ yazan bir ürün, kasaya geldiğinde 1,5 ₺ olarak görülüyorsa, market bunu tüketiciye sunduğu etiket bilgisi üzerinden kabul etmek durumunda ve zorundadır. Bu durum tüketicinin korunması kapsamında yasal bir gerekliliktir. Buna benzer olarak yine marketlerin ürünlerin altında veya üstüne bulunan fiyat etiketlerinde bulunan gramaj ve fiyat bilgileri de tüketiciyi bizzat bilgilendiren ve bağlayıcı niteliktedir. Yaptığımız incelemede, gerek ürünlerin gramajları ve gerekse fiyat artışları market etiketleri baz alınarak yayına konu edilmiştir. Bu bakış açısıyla, Torku Tam Sütlü ve Tam Kakaolu Kremalım ürününü 100 gr. olan gramajının 83 grama düşürüldüğü bilgisinde bir hata yoktur. Firma, ilave bilgi olarak bu değişimin geçtiğimiz sene içinde gerçekleştiği bilgisini vermiştir. Torku Kremalım ürünün ise market fiyat etiketindeki gramaj bilgisi 83 gr. olarak belirtilmiş olup, reyonda ve satışta olan ürünler ise 76 gr. olarak tarafımızca tespit edilmiştir. Bu çerçevede, Torku firmasının verdiği bilgi de marketin beyanının hatalı olduğunu göstermektedir. Bu durum firma tarafından “Marketlerdeki raf etiketlerinin güncellenmemesinden kaynaklı olduğunu” belirtmiştir.

Özellikle facebook hesabımız üzerinden gelen bazı asılsız ithamlara buradan kısaca cevap vermek gerekiyor. Öyle ki, bu hesap ilk günden bu yana tüketici kimliğiyle marketlerde 1500’den fazla ürünü bizzat incelemiş ve tüketici bilinçlenmesine katkı sağlamayı ilke edinmiş bir kişi tarafından yönetilmektedir. Arkamızda bir grup olmadığı gibi herhangi bir profesyonel ekip ya da bizleri yönlendiren bir yapı bulunmamaktadır. Hesabımıza bir Konya Şeker A.Ş. emeklisi tarafından yöneltilen “Kimin tetikçisi bunlar” ifadelerini gerek tüketici nezdinde gerekse kişisel olarak bir hakaret olarak kabul ediyor ve ilgisine aynen iade ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız hiçbir incelemede, kanıtsız, dayanaksız ve asılsız bir iddiaya veya yayına yer vermedik. Bu paylaşımda da yaptığımız gibi her zaman tutarlı, kaynaklı ve markaları karalamayacak ifadeleri özenle seçerek yaptığımız paylaşımlarda, bu ve buna benzer ahlaksız ithamları da kabul etmediğimizi belirtiyoruz. Torku firmasına açıklamasından ve düzeltmelerinden dolayı teşekkür ediyor, aynı uyarı ve düzeltmeleri ilgili marketlere de yapmasını bir tüketici olarak öneriyoruz. Firmanın açıklamasının tam metnine aşağıdan ulaşabilirsiniz;

“Sayın İlgili,
Torku Tam Kakao Kremalım ve Torku Tam Sütlü Kremalım ürünümüzün 83 gr. olarak ilk üretim tarihleri Eylül 2017’dir. Torku Tam Kremalı Bisküvi ürünü ile Torku Kremalı Bisküvi farklı ürünlerdir. Torku Kremalı Bisküvi ürününü 76 gr. olarak ilk üretim tarihi ise Şubat 2018’dir ve 61 gr. olan önceki sürümünden %25 daha fazla gramaja sahiptir. Ambalaj üzerinde de %25 Daha fazla ifadesinin en altında bu belirtilmektedir.
Ürün gramajlarımızdaki değişiklikler yaklaşık 1 sene önce gerçekleştirilmiştir. 900 bin çiftçimizle milli değerlerimize sahip çıkarak üretmeye ve birlikte büyümeye devam ediyoruz. Marketlerdeki raf etiketlerinin güncellenmemesinden kaynaklanan ve yanlış algıya sebep olan bu hatalı bilgileri düzeltmeniz konusunda hassasiyetinizi rica ederiz.”Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri