Gündem Özel

Tartışmalı gemi Rahmeh Çeşme açıklarında demirledi.


Geçtiğimiz haftalarda İstanbul Ahırkapı açıklarında demirledikten sonra şehirde kötü kokuya sebep olan Rahmeh gemisi hakkında sonrasında da çarpıcı iddialar ortaya atılmıştı. HAYTAP Federasyonu tarafından ortaya konan iddialarda; gemide Bandırma limanında indirilmeyen Şarbon hastalığı taşıyan hayvanlar olduğu ve bu hayvanların İstanbul açıklarında denize döküldüğü iddia edilmişti.

Geminin günlerce İstanbul açıklarında demirlemesi, şehirdeki rahatsızlığın artması ve söz konusu iddiaların kamuoyunda yankı bulması sonrasında biz de Gıda Dedektifi platformu ve bir tüketici olarak söz konusu iddiaların savcılık makamınca araştırılması gerektiğini söylemiştik. Bu kamuoyu rahatsızlığı ve yaptığımız yayın sonrasında Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan bir açıklama gelmişti. Açıklamada, söz konusu gemiyle ilgili iddialar reddedilmiş ve geminin İstanbul’dan yola çıkarak İspanya’ya gideceği belirtilmişti. Fakat söz konusu gemi bu sabah saatlerinde rotasını değiştirerek Çeşme açıklarında demirledi.

Konuyla ilgili çeşitli sosyal medya hesaplarında videolar yayınlandı. Biz de söz konusu iddialar sonrasında bilgi aldığımız gemi takip sitelerinden Rahmeh gemisinin Çeşme açıklarında olduğunu doğruladık. Konuyla ilgili TBMM’ye de bir soru önergesi verilmiştir. Bu süreçte Bakanlığın konuyla ilgili açıklama yapmasını bekleyeceğiz. Tabii ki bu açıklamanın kamuoyunu ne denli rahatlatacağı ise bilinmemektedir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri