Çikolata ve Gofret

Ülker Bitter Çikolatalı Gofret


Bir önceki paylaşımda Ülker Çikolatalı Gofretin içerik ve besin değerleri hakkında bilgilendirme yapmıştık. Şimdi de, firmanın son dönemde ürettiği Bitter Çikolatalı Gofreti inceleyeceğiz. Bu çeşidin diğer çeşitten temel farkı, yakın oranda şeker ve yağ içeriğine sahip olmasına rağmen, içeriğindeki bitter çikolata oranının etkisiyle lif oranının daha yüksek olmasıdır.

🔸Ürünün içeriğine baktığımızda; diğer çeşitten farklı olarak %13,5 oranında Kakao Kitlesi ve %6,4 oranında Kakao tozu içeriyor. Diğer üründeki oranları bilemiyoruz fakat bu üründe oranlar paylaşılmış. Fakat içerik sıralamasından bu bileşenlerin miktarının arttığını görüyoruz. Üründe kullanılan fındık oranı ise içerik bilgisinde belirtilmemiştir.

🔸Ülker Bitter Çikolatalı Gofrette yine ilk üç sırada Şeker, Un ve yağ bulunuyor. Üründe kullanılan Bitkisel yağ, diğer çeşitten farklılık gösteriyor. Öyle ki, Palm çekirdeği yağı yerine bu üründe Shea yağını görüyoruz. Shea yağı, Shea ağacının fıstığının ezilmesiyle elde edilen Karite yağı olarak da bilinen kısmen katı bir yağdır. Aynı zamanda çeşitli yara ve yanıkların tedavisinde etkili olduğu bilinen yağ kozmetik ürünlerinde yoğun bir kullanıma sahiptir. Üründe bunun yanısıra, tereyağından elde edilen Sade yağ da bulunmaktadır. Bu haliyle ürünün Doymuş yağ oranının diğer çeşitten daha yüksek olduğunu görüyoruz. Öyle ki, 40 gr. üründe 12,3 gr. Yağ bulunuyorken, bunun 6,9 gramı yani yaklaşık %56’sı Doymuş yağdır.

🔸Üründe ilk sırada yer alan şekere de değinmek gerekiyor. Öyle ki, ürünün tek paketinde 13 gr. ilave şeker bulunuyor. Bu da tek pakette yaklaşık 6 tane küp şekerden daha fazlasını tükettiğiniz anlamına geliyor. Sadece bu üründen iki adet tüketen bir birey yaklaşık 13 tane küp şeker tüketmiş olurken, sağlık kriterleri doğrultusunda alabileceği maksimum ilave şekeri almış oluyor. Üründe bu şeker içeriğine karşılık, diğer çeşitten daha yüksek oranda tek pakette 2,2 gr. Lif bulunuyor.

🔋#NeredenBuEnerji Ürünün 40 gr.’da içerdiği besin değerlerinden bahsettik. Şimdi de bu ürünü tükettiğinizde aldığınız kaloriden ve kalorinin kaynaklarından bahsedeceğiz. Bu ürünü tükettiğinizde tek adette 213 kcal enerji alıyorsunuz. Bu enerjinin %52’si yağdan gelirken, %41’i Karbonhidratlardan geliyor. Üründe Proteinden gelen enerji oranı ise %4’tür. Bu da özetle yağ ve karbonhidrat ağırlıklı bir tüketim yaptığınızı gösterir. Buna ilave olarak, üründen aldığınız kalorinin %29’u Doymuş yağdan ve %24,4’ü İlave şekerden gelmektedir. Bu da Dünya Sağlık Örgütü ve Türk Gıda Kodeksi’nin belirlediği sağlık kriterleri sınırı olan %10’un çok üzerindedir. Bu da ürünün sağlıklı bir ürün olmadığının bir göstergesidir. Ürünün lif oranının nispeten yüksek olması, alınan karbonhidrat ve şekerin kanda daha uzun sürede karışmasını sağlamaya etki etse de, özellikle alınan yoğun yağ ve şeker ile yapılacak bu tüketimin bitter vurgusu ve içeriğine rağmen sağlıklı bir tüketim olmayacağını vurgulamak gerekmektedir. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Şeker, Buğday unu, Bitkisel yağlar (Palm, Shea), Kakao Kitlesi (%13,5), Kakao Tozu (%6,4), Mısır Nişastası, Kakao yağı, Peyniraltı suyu tozu, Fındık, Emülgatör (Soya Lesitini), Sade Yağ, Yumurta akı tozu, Tuz, Aroma vericiler, Kabartıcılar (Amonyum Hidrojen Karbonat, Sodyum Hidrojen Karbonat)
💉Alerjen Uyarı: Gluten, Süt ürünü, Fındık, Soya ve Yumurta bileşenleri içerir. Eser miktarda sert kabuklu meyveler ve yer fıstığı içerebilir.
🔎Ülker Bitter Çikolatalı Gofret Besin Değerleri
👉Enerji 213 kcal
👉Şeker 13 gr.
👉Yağ 12,3 gr.
👉Protein 2,3 gr.
👉Lif 2,2 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (40 gr.) için geçerlidir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri