Çikolata ve Gofret

Ülker Çikolatalı Gofret


İzmir’de çocuklara dağıtılan yardım paketlerinde bir kez daha gündeme gelen bir ürünü tekrar inceliyoruz; Ülker Çikolatalı Gofret. Uzun yıllardır raflarda olan ürün içerdiği yüksek oranda şeker ve doymuş yağ ile dikkat çekiyor. Yüksek şeker ve yağ oranıyla çocukların beslenmesinde yeri olmaması gereken bu ürün bir sağlık kuruluşunun yardım paketinde elbette dikkat çekiyor. Ürün 40 gr.’lık ambalajlarda satılıyor.

Ürünün içeriğine baktığımızda ilk üç sırada bir gofretten beklendiği haliyle; Şeker, Buğday unu ve Bitkisel yağ olduğunu görüyoruz. Üründe bitkisel yağ olarak Palm ve Palm çekirdeği yağı kullanıldığı dikkat çekiyor. Yağı oranı ise hayli yüksek. Öyle ki, 40 gr.’lık tek pakette 12,7 gr. Yağ bulunuyor. Bu yağın 5,9 gr.’lık kısmı yani yaklaşık yarısına yakını Doymuş yağdır. Bu da kullanılan Palm ve Palm çekirdeği yağının doymuş yağ yapısının ürüne yansıdığını göstermektedir. Bunun yanısıra, ürünün tek pakette 14,4 gr. Şeker içerdiğini görüyoruz. Yani tek paket gofrette yaklaşık 7 tane küp şeker kadar şeker tüketiyorsunuz. Bu iki bileşeni bir arada düşündüğünüzde 40 gr.’lık tek gofretin tüketimi sonrasında vücudunuza toplam 27 gr.’dan fazla Şeker ve yağ giriyor. Bu da toplam ürünün %68’i demektir.

Üründe üç temel bileşen haricinde %9,5 oranında Fındık bulunuyor. Bunun yanısıra, Yağlı ve ve yağsız süttozu, Kakao bileşenleri, Peyniraltı suyu tozu ve yumurta akı tozu gibi bileşenler yer alıyor. Bu bileşenlerin etkisiyle 40 gr.’lık üründe 2,4 gr. Protein bulunduğunu görüyoruz. Fakat tüm bu şeker, yağ ve protein içeriği karşılığında ürünün tek pakette 1 gr. Lif içerdiğini belirtelim.

Ürünün 40 gr.’lık tek paketinde tam 220 kcal enerji bulunuyor. Yani bu ürünü tüketen 70 kg. ağırlığındaki bir birey, aldığı bu kaloriyi yakmak için yarım saat boyunca hiç durmadan koşması gerekiyor. Başka bir hesaplamayla, bu ürünü tüketen 30 kg. ağırlığındaki bir çocuğun yaklaşık 45 dakika boyunca durmadan koşması gerekmektedir. Üründen alınan enerjinin kaynağına baktığımızdaysa, alınan kalorinin farklı bir boyutu ortaya çıkıyor. Ürünün tek paketinden alınan 220 kcal enerjinin %52’si Yağdan gelirken, %43’ü Karbonhidrattan ve %4’ü Proteinden gelmektedir. Ürünün tüketimi sonrasında Doymuş yağdan alınan kalori oranı %24 iken, İlave şekerden alınan kalori %26’dır. Bu oranlar ürünün Sağlıklı bir ürün olmadığının bir göstergesi kabul edilebilir. Öyle ki, Dünya Sağlık Örgütü, Doymuş yağ ve İlave şekerden alınan kalorinin %10’u geçmemesini bir sağlık kriteri olarak belirtmekte ve bu kabul Türk Gıda Kodeksi mevzuatlarında da Sağlık Beyanı yapma şartı olarak yer almaktadır. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Şeker, Buğday unu, Bitkisel yağlar (Palm, Palm çekirdeği), Fındık Püresi (%9,5), Tam yağlı süttozu, Kakao yağı, Kakao kitlesi, Mısır nişastası, Peyniraltı suyu tozu, Emülgatörler (Soya Lesitini, Poligliserol Polirisinoleat), Tuz, Kakao tozu, Yağsız süttozu, Yumurta akı tozu, Aroma vericiler, Kabartıcılar (Sodyum Hidrojen Karbonat, Amonyum Hidrojen Karbonat)
💉Alerjen Uyarı: Gluten, Fındık, Süt ürünleri, Soya ve Yumurta bileşenleri içerir. Eser miktarda sert kabuklu meyveler ve yer fıstığı içerebilir.
🔎Ülker Çikolatalı Gofret Besin Değerleri
👉Enerji 220 kcal
👉Şeker 14,4 gr.
👉Yağ 12,7 gr.
👉Protein 2,4 gr.
👉Lif 1 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (40 gr.) ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri