Özel Açıklama

Patlayan sütle ilgili üretici firma Tat Gıda A.Ş. resmi açıklama yaptı


Dün akşam yayınladığımız ve sosyal medyanın yanısıra ulusal basında da yer bulan Patlayan Süt paylaşımımızla ilgili üretici firma Tat Gıda A.Ş.’den resmi açıklama geldi. Açıklamaya geçmeden önce birkaç hususu dile getirmekte yarar görüyoruz;

İlk olarak, Gıda Dedektifi platformunu ilk günden bugüne kadar artan sorumluluk bilinci ve tamamen tüketici kimliğimizle yönettiğimizi bir kez daha vurgulamakta yarar görüyoruz. Hesabımızın hiçbir zaman arkada bir kurum, kuruluş ya da yapı tarafından yönetilmediğini defaten yaptığımız gibi tekrar belirtiyoruz.

İkinci konu ise, yaptığımız paylaşımlardaki marka görünürlüğüyle ilgilidir. Bugüne kadar yayınladığımız bini aşkın paylaşımda olduğu gibi bu paylaşımda da marka görünürlüğü gizlenmemiş ve yayınlanmıştır. Bunu bir politika olarak belirlerken temel aldığımız ilk unsur, spekülasyonların önüne geçmektir. Markası belirtilmemiş bir şikayet konusu ürünle ilgili genel bir kanıya varılmasına yol açacağı gibi, farklı marka ve ürünleri de zan altında bırakabilecektir. Diğer unsur ise, daha önce benzer şikayetlerde yapmadığımız bir uygulamayı, belli bir markaya yaptığımızda ortaya çıkacak durumun eşitlik ve tarafsızlık ilkesine ters düşeceği gerçeğidir.

Bu bağlamda, yayınlanan video ilgili firma tarafından incelenmiş ve video hakkında resmi açıklama yapma gereği duyulmuştur. Yapılan açıklamada, ürünün yüksek ısıya maruz kaldığında patladığı ve bunun da olağan bir durum olduğu belirtilmiştir. Bunun önüne geçmek adına sütün ısıtılırken karıştırılması önerisi ifade edilmiştir. Firma, açıklamasının sonunda söz konusu üründe koruyucu bulunmadığını vurgulamış ve patlama olayının ürünün bozulmasıyla ilgili olmadığını da belirtmiştir. Tat Gıda A.Ş. tarafından yayınlanan açıklamanın tamamı şu şekildedir;

Bir tüketicimizin, sütü cezvede ısıttığı sırada yaşadığı patlama olayıyla ilgili kamuoyunu bilgilendirmek isteriz. 
Sütün ısıtılması esnasında, ani ısı değişikliklerinde süt kaynamadan buhar haline geçebilir. Sütün aniden yüksek ısıya maruz kalması sonucunda oluşan gaz kabarcıkları, yüzeyde oluşan ince tabakayı aşamayarak büyür ve basınç farkı sebebiyle patlama oluşturabilir. Kaynatılmak istenen sütün aniden yüksek ısıya maruz bırakılmadan ara sıra karıştırılarak kaynatılması sorun yaşanmamasına yardımcı olacaktır.
Tüketicimizin yaşadığı bu durumun sütün bozulmasıyla ilgili olmadığını, Türkiye’nin en büyük gıda şirketlerinden biri konumundaki Tat Gıda olarak, her zaman kaliteli ve güvenilir ürünleri tüketicilerimize sunmaya gayret ettiğimizi belirtir bu vesileyle ürünlerimizde herhangi bir katkı maddesi bulunmadığını da bir kez daha bilgilerinize sunarız. 
Saygılarımızla,
Tat Gıda Sanayi A.Ş.”

 Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri