Gündem Özel

Yerli ürünler için logo uygulaması yönetmelik değişikliğiyle yürürlüğe girdi!


Önceki ay sosyal medyada yayılan bir video ile başlayan Yerli ürünlerde logo furyası sonunda Ticaret Bakanlığı tarafından hayat bulacak. 18 Eylül 2018 yani dün itibariyle “Fiyat Etiketi Yönetmeliği”nde yapılan değişiklikle bundan böyle Yerli üretim ürünlerde bakanlığın belirleyeceği şekil, logo ya da işaret kullanılması hükmü getirildi. Bunun yanısıra aynı yönetmelik ile “Malın satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başlandığı tarih belirtilmesi” de zorunlu hale getirildi.

Özellikle Litvanya’daki etiketlerde görülen kalp şeklindeki Litvanya bayrağı logoları sosyal medyada çok kez paylaşılmıştı. Son dönemde yerli üretimin öneminin bir kez daha ortaya çıkması ve özellikle ithal ürünlerde meydana gelen fahiş fiyat zamları sonrasında tüketicilerin yerli ürünlere yönelmesi ve tercih etmelerinde kolaylık sağlanması için bu yönetmelik değişikliğinin zamanlaması son derece önemlidir. Fakat bugün itibariyle bakanlık tarafından ilan edilen Yerli Üretim logosu açıkçası tüm bu sürecin sonucunda ortaya çıkan ürün anlamında pek de tatmin edici olmamıştır.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından bugün kamuyouna yapılan açıklamada; “Genelde tüketicinin taflardaki ürünlerle ilgili şikayetlerini aldık. Bunun üzerine etiketlerde yeni dönem başlattık. Kendi tükettiklerini üretmeden ülkelerin zenginleşmesine imkan yok. Varsa da bu kısıtlı olacaktır. Burada bir noktanın altını çiziyorum; Bize inanan, bizimle beraber ürünlerini burada üreten yabancı firmaların Türkiye’de üretilen ürünleri de yerlidir.” ifadelerini kullandı.

Bakan Pekcan açıklamalarına; “Türkiye’de istihdam yapan, yabancı firmaların Türkiye’de üretilen ürünleri de yerlidir. Onların da bizim Türkiye’deki alın terimizin payı vardır. Onlar da aynı yerli logoyu kullanacaktır. Onların da buradaki varlıklarını destekliyoruz.” ifadeleriyle yabancı markalar ve firmalar tarafından Türkiye’de üretilecek ürünlerin de yerli ürün kategorisinde değerlendirileceğini ifade etti.

Yerli-üretim-logo-3

Yapılan toplantıda son haftalarda çokça gündeme gelen etiket denetleme konusu da gündeme geldi. Konuyla ilgili bakan Pekcan; “41.821 ürün denetlendi. 1296 ürün için haksız fiyat artışı tespit ettik. 680 ürünün fiyat etiketinde mevzuata aykırılık bulduk. Gramajda oynamalar tespit edildi. Bunlarla ilgili her türlü tedbiri almaya yetkilerimiz ölçüsünde devam ediyoruz. Ayrıca, stokçularla ilgili de Hazine ve Maliye Bakanlığı ile beraber stok kontrolleri üzerinde çalışıyoruz. Onlara da gerekli cezaları anında kesiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Toplantıda, Yerli Üretim logosu da kamuoyuna duyuruldu. Son dönemde kamuyounda kalp şeklinde bir Türk Bayrağı veya içerisinde Türk Bayrağı bulunan bir işaret öngörülüyordu. Ticaret Bakanlığı’nın özensizce ve alelacele hazırlandığı açıkça görülen bu logoyu, yönetmelik değişikliğinden sadece 1 gün sonra açıklaması da bu sürecin ne kadar hızlı geliştiğini gözler önüne sermektedir. Ortaya çıkan logo gerek aidiyet duygusu oluşturması, gerekse ürünleri tercih etmede etkili olması yönünde son derece yetersiz ve güçsüzdür. Logoyla ilgili anketimiz instagram hesabımızda devam etmektedir. Instagram hesabımız üzerinden logoya ilişkin görüşlerinizi de bizlere ulaştırabilirsiniz.

 

 Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri