Kek ve Pasta

Starbucks Çikolatalı Yer Fıstıklı Pasta


Bugün uzun zamandır sorulan Starbucks ürünlerinden Çikolatalı Yer Fıstıklı Pastayı inceleyeceğiz. Ürün ile ilgili bahsedecek çok konu var ama ilk olarak ürünün Menşei’nden bahsedelim. Ürün Amerika Birleşik Devletleri’nde üretilip Türkiye’ye ithal edilmektedir. Yani ürünün Menşei: ABD’dir. İthalatçı firma ise Kebo Gıda Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi olarak görülmektedir. Firma bu ürün dışında Ahududulu Cheesecake ürününü de ABD’den Starbucks için ithal etmektedir.

Starbucks-Yer-Fıstıklı-PASTA-2.jpg

Ürünün içeriğine baktığımızda inanılmaz belki ama tam 65 farklı bileşenden meydana geldiğini görüyoruz. Gerçekten rekor bir bileşen sayısı diyebiliriz. Öyle ki üründe birden fazla kez Şeker ilavesi, Glikoz şurubu, Yağ, Süt tozunun yanısıra Emülgatör ve Aroma verici gibi katkı maddelerinin birden fazla kez kullanıldığını görüyoruz. Örneğin; üründe bulunan Çikolatada üç farklı Emülgatör bulunuyor. E491, E476 ve E322 olarak belirtilen Emülgatörler sırasıyla Sorbitan Monostearat, Poligliserol Polirisinolat esterleri ve Soya Lesitini’dir. Üründe kullanılan unun içeriğinde buğday unu ve maltlanmış arpa unu bulunmaktadır. Bunun yanısıra çeşitli vitaminler ile zenginleştirildiği görülmektedir. Bu da yine bileşen sayısını arttıran faktörlerden biridir. Üründe kullanılan Yer fıstığı ezmesinde, buğday patlağında ve bunlardan harici olarak Glikoz şurubu kullanıldığını görüyoruz. Üründe E407 koduyla Karragenan, E471 koduyla Mono ve digliserit yağ asitleri bulunduğunu da söylemek gerekiyor. Ürünün ABD menşeili olması ve Domuzdan elde edilmiş bir katkıya sahip olup olmadığı bilgisinin yazılı olarak verilmemesinden dolayı üründe kullanılan E471’in domuz katkısı içerip içermediği ise kesin olarak bilinmemektedir.

Starbucks-Yer-Fıstıklı-Psata.jpg

Gelelim ürünün besin değerlerine. Ürünün tek adedi 148 gr.’dır. Tek adet tüketimde alınan kalori ise 692 kcal gibi yüksek bir orandır. Bu kalorinin %58’i yağdan gelirken, %36’sı Karbonhidrat kaynaklıdır. Üründe yağ olarak süt yağı, yer fıstığı yağı, palm çekirdeği ve palm yağı, tereyağı, Hindistan cevizi yağı bulunmaktadır. Tek porsiyondaki yağ oranı – sıkı durun – tam 44 gramdır! Bu haliyle, sadece üründen alınan yağdan gelen kalori miktarı 400 kcal’dir! Ürünün tek adedi 62 gr. Karbonhidrat içerirken, ilave şeker oranı net olarak belirtilmemiştir. Üründen alınan kalorinin sadece %5’i Proteinden gelmektedir. Bu haliyle, bu ürünü tüketen 70 kg. ağırlığındaki bir bireyin aldığı enerjiyi yakmak için tam 2 saat boyunca yürümesi veya durmaksızın 1 saat 15 dakika boyunca koşması gerekmektedir. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Çikolata (%17,27) [Şeker, Kakao yağı, Tam yağlı süt tozu, Tatlandırılmamış çikolata, Yağsız süt tozu, Süt yağı, Laktoz, Emülgatör (E491, E476, E322), Tuz, Doğal Vanilya aroma vericisi, Vanilya ekstraktı], Yer fıstığı ezmesi (%9,92) [Yer fıstığı, yer fıstığı yağı, Glikoz şurubu, Emülgatör (E471)], Beyaz kaplama (Şeker, Palm çekirdeği ve Palm yağı, Peynir altı suyu, Yağsız süt, Emülgatör (E322), Renklendirici (E171), Doğal Vanilya aroma vericisi, Vanilya], Tereyağı, Krema, Un (Buğday unu, Maltlanmış arpa unu, Niasin, Demir, Tiamin Monohidrat, Riboflavin, Folik asit), Glikoz şurubu, Yayıkaltı sütü, Süt, Su, Hindistan cevizi yağı, Yer fıstığı (%1,92), Esmer şeker, Palm yağı, Buğday patlakları (Buğday, şeker, Tuz, Glikoz şurubu, malt), Tatlandırılmış koyulaştırılmış süt (Pastörize süt, Sakkaroz), Kakao, Palm yağı, Koyulaştırılmış süt (Süt, Antioksidan (E340), Emülgatör (E407), D3 vitamini), Vanilya, Tuz, Nem Tutucu (E965), Kabartıcı karışım (Emülgatör [E450], Kabartıcı [E500], Buğday nişastası, Topaklanmayı Önleyici [E341]), Kabartıcı (E500ii), Emülgatör (E322)
🔎Starbucks Çikolatalı Yer Fıstıklı Pasta
👉Enerji 692 kcal
👉Karbonhidrat 62,38 gr.
👉Yağ 44,4 gr.
👉Protein 9,37 gr.
👉Lif 3 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (148 gr.) ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri