Özel Açıklama

Patlayan Süt ile ilgili Önemli Açıklama


Geçtiğimiz haftanın en önemli gündem maddelerinden biri olan Patlayan süt meselesiyle ilgili son birkaç gündür meydana gelen bazı gelişmelerle ilgili bu yayını yapmak durumunda kalıyoruz. İlk olarak, süreci bilmeyenler, geçmiş postlarımızdan ve Youtube kanalımızdaki videodan süreçle ilgili bilgi sahibi olabilirler. Özetle, Patlayan Süt olayı bir takipçimizin olayı 2 kez gerçekleşmesi sonrasında videoya çekerek Gıda Dedektifi’ne göndermesi ve bizim de yayınlamamız sonrasında gündeme oturmuştu. Bu durumu genele yaymaktan imtina etmemize rağmen, SEK firmasının yaptığı “Süt, patlayabilir.” açıklaması sonrasında durumun vehameti bir kez daha ortaya çıkmıştı. Biz de bu açıklama sonrasında, takipçilerimizden aldığımız bilgiler doğrultusunda Bakırköy’e gidip aynı parti no’lu sütü bularak evimizde ısıtmayı denedik. Sütün ilk ısıtmada patladığını gördükten sonra, yine aynı işletmeden çıkan farklı parti no’lu sütü de aynı cezvede ve aynı ocakta ısıtarak bir deney yaptık. Burada patlama olmaması sonucunda da sütlerin genelinde bir problem olmadığı kanaatine varılabileceğini teyit ettik ki herkes sütün ısıtıldığında patlamasının son derece olağanüstü bir durum olduğunu bilmektedir. Sonrasında 2. Kez yaptığımız denemede süt yine patlamıştı ve biz de akabinde yaptığımız canlı yayında sütün 3. Kez patladığını göstermiştik.

Gıda Mühendisleri ve çeşitli uzmanlarla yaptığımız telefon görüşmeleri ve birebir istişareler sonrasında söz konusu durumun ambalajdan kaynaklı olabileceği üzerinde yoğunlaştık. Öyle ki, ısıtıldığında patlama etkisi gösteren Hidrojen Peroksit maddesinin geçmişte özellikle sokak sütlerinde koruyucu olarak kullanıldığını kaynaklardan taradık. Bunun yanısıra, günümüzde de aynı maddenin koruyucu uzun ömürlü ambalajın yıkanmasında kullanıldığını tespit ettik. Öyle ki, bu madde süt paketlenirken tam olarak temizlenememiş ve sütte bir miktar kalmış olabilir diye düşündük.

Patlayan-Süt-Açıklama-1.jpg

Geçen süreçte Tarım Bakanlığı Alo 174 hattına yaptığımız şikayet sonrasında ilgili marketten sütün temin edildiğini biliyoruz fakat bakanlık tarafımıza standart bir dönüş yaptı. Sütün analizlerinin tarafımıza iletilmesi için CİMER’e başvuruda bulunduk. Bunun yansıra firma yaptığı açıklama sonrasında ortaya çıkarttığımız duruma ilişkin hiçbir ek açıklama yapmakla kalmadı, sütleri geri çağırdığını kamuoyuna dahi duyurma gereği duymadı. Bu süreçte, biz öncelikle Bakanlığın analiz sonuçlarını bekleyecek, Hidrojen Peroksit incelemesi yapılmamış ve herhangi bir problem tespit edilmemiş ise, yurtdışındaki bir akredite laboratuvara elimizdeki açılmamış paketi göndererek analiz talep edeceğiz.

Son olarak yaşanan bu süreçte özellikle firmanın sessizliğini onlar adına bozan, firma taraftarlığı yapan kimliği belirsiz kişiler tarafından yöneltilen ve ahlak sınırlarını aşan ifadeler ve özellikle haddi son derece aşan küfürler ile ilgili yarından itibaren Cumhuriyet Başsavcılığı’na gerekli suç duyurularını yapmaya başlayacağımızı bildiririz. Web sitemize atılan ve küfür içeren mesajların belirli bir bölgeden geldiğini ve bu bölge bilgisinin de savcılığa bildirileceğini ayrıca belirtiriz. #NeYediğiniziBilinLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri