Gündem Özel

Nada gemisi binlerce büyükbaş hayvan ile İskenderun Limanında!


Daha önce çokça yayınladığımız İhtal hayvan gemilerinden biri bugün birkez daha ülkemiz limanlarından birine yanaştı. Binlerce büyükbaş hayvan ile birlikte bu sefer İskenderun limanına yanaşan gemiyi ise birçoğunuz çok iyi biliyorsunuz; Nada.

Nisan ayında hastalıklı hayvanları mahkeme kararına rağmen Brezilya’dan taşıdığı iddiasıyla tüm Türkiye’de gündem olan Nada gemisi o aydan sonra Türkiye’ye defalarca kez daha geldi. Bugün ise saat 07:00 sularında takipçilerimizin gönderdiği mesajlarla haberdar olduğumuz Nada gemisinin İskenderun Limanına demirlediğini gördük. Gemide 20 binden fazla büyükbaş hayvan olduğu düşünülüyor. Bu hayvanlardan da daha son birkaç ayda olduğu gibi seçilen belli sayıdaki hayvan veteriner zorunluluğu olmaksızın belirlenen yetkililer tarafından “kontrol” edilecektir.

Nada-gemisi.jpg

Tüm tepkilere, oluşan kamuoyuna ve ortaya çıkan hayvan kaynaklı hastalıklara rağmen, rutin ithalat süreci devam eden ithal büyükbaş hayvanlar Türkiye’ye gelmeye devam ediyor. Bakanlık ve yetkililer gelen gemilerdeki hayvanların hangi koşullarda geldiğini, analiz sonuçlarını ve hangi marka veya firmalar üzerinden ülkeye dağıtıldığı bilinmeyecektir. Bu gelen hayvanların etleri de yine Menşei: Türkiye damgasıyla marketlerde satılacak, lokantalarda önümüze gelecektir. #NeYediğiniziBilinLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri