Özel Araştırma

Birileri sizi kandırmaya çalışıyor olabilir!


Bugün sizlerle iki farklı ürün inceleyeceğiz. Bu iki ürün özelinde; gıda üretimi, satışı ve pazarlaması konusunda geldiğimiz noktayı uzun uzun düşünmemiz gerekiyor. Tabi bir de, tüketici olarak gözümüzü hep dört açmamız gerektiğini de vurgulamak lazım. Bu ürünlerden biri Türkiye’deki bir marketten, diğeriyse Almanya’daki bir Türk marketinden tarafımızca takipçilerimiz tarafından gönderildi.

🔸İlk olarak; Çerkezköy markasıyla satılan Tereyağ Keyfi’ne bakıyoruz. Ürün, tereyağından çok daha ucuz kg. fiyatı 18,99 ₺’ye satılıyor. Fakat gerek etiketteki gerek ambalajdaki ifadeler, gerekse ürünün gerçek tereyağlarıyla aynı bölümde satılıyor olması üretici ve satıcının, tüketiciyi aldatıcı ve yanıltıcı bir gayret içinde olduğunu gösteriyor. Dikkatli ve bilinçli tüketiciler olarak; ambalajın yasal tanım kısmında Süt Yağlı Bitkisel Margarin ifadesini görebiliyoruz. Ürünün içeriğine baktığınızdaysa; ilk sırada Palm yağı ifadesi karşınıza çıkıyor. Üründeki Pastörize İnek Sütü kreması oranı ise sadece %12’dir. ISO 2200 ve ISO 9001 kalite sertifikalarına sahip bu ürünün gerek içeriği, gerekse tüketiciyi yanıltıcı hamlesiyle ne kadar kaliteli bir ürün olduğu takdiri tabi size aittir. Ürünün ambalajında Besin Değerleri tablosu bulunmadığını, Renklendirici olarak E160a olarak ifade edilen Karoten ve Koruyucu olarak E202 olarak ifade edilen Potasyum Sorbat içerdiği de ayrıca belirtmek gerekiyor.

🔸Gelelim diğer ürüne. Türkiye’de çok iyi bilinen bir marka olan Malatya Pazarı’nın Almanya’da piyasaya sunduğu bu ürün açıkçası bizi çok tedirgin etti. Öyle ki, buna benzer bir ürünü daha önce de paylaşmıştık. Ürünün üzerinde Türkçe olarak Süzme Bal yazarken, İngilizce, Almanya ve Fransızca ifadelerle Ballı Şurup yazmaktadır. Yani ürünün Türkçe karşılığı yine tüketiciyi aldatıcı niteliktedir. Ürünün içeriğine baktığımızdaysa, içeriğinin sadece %10’unun bal olduğu gerçeğiyle karşı karşıya kalıyoruz. Aslında, Süzme Bal olarak satılan bu ürünün Glikoz-fruktoz şurubundan ibaret olduğunu hayretle farkediyoruz. Ürünün %90’ı mısır şurubu olup, bu ürün Almanya’da Malatya Pazarı markasıyla Türk marketlerde Süzme Bal adıyla satılmaktadır. #NeYediğiniziBilinLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri