Gündem Özel

Patlayan Süt Serisi fahiş indirimlerle satılmaya devam ediyor!


Geçtiğimiz hafta ortaya çıkarttığımız Patlayan Süt ile ilgili Tarım ve Orman Bakanlığı’na yaptığımız başvuru halen bakanlık tarafından incelenmekte olup, marketten alınan numunenin sonucunun tarafımıza ulaştırılması hususunda CİMER’e yaptığımız başvuru da işleme devam etmektedir. Konuyla ilgili firmanın “Süt patlayabilir” açıklaması sonrasında ilave hiçbir açıklama yapmaması, bizim bizzat yaptığımız deneyler sonrasındaysa ürünleri toplatması ve bu konuyu da kamuoyuna açıklamaması burada firmanın tutumunu net olarak gözler önüne seriyor.

Fakat gerek araştırmalarımız ve gerekse güvenilir uzmanlardan aldığımız bilgiler çerçevesinde net olarak söyleyebiliriz ki; Süt, patlamaz. Sütün ısıtıldığında ortaya çıkması beklenen olası reaksiyonu; taşmadır. Sütün içeriğinde patlamasına sebep olan bir kimyasal eklenmemiş veya sızmamışsa, patlama reaksiyonu beklenmez. Bu çerçevede, 3 kez bizzat denediğimiz ve birinde de canlı yayın ile sizlere ulaştırdığımız SEK marka 18196 parti no’lu UHT sütlerde Hidrojen Peroksit olma ihtimalini gerek bakanlığa, gerek CİMER’e ve gerekse SEK süt yetkililerine bizzat ilettik. Bizler, bakanlıktan gelecek analiz sonuçlarını bekliyoruz. Bu analiz sonuçlarının yanısıra Gıda Dedektifi olarak da İzmir’den bir takipçimizden temin ettiğimiz 6 adet 18196 parti no’lu sütü İtalya’ya Hidrojen Peroksit analizine göndermek üzere hazır bekliyoruz. Çünkü, bu analizi Türkiye’de yapacak hiçbir laboratuvar olmadığını da biliyoruz. Bu haliyle, bakanlıktan gelecek analizlerde eğer bu bileşen araştırılmamış olursa – ki muhtemelen araştırılmayacaktır – biz bu analizleri bizzat yaptırmak üzere hazır bekliyoruz.

Tüm bu gelişmeler olurken, Patlayan Süt serisi olan SEK marka 18196  parti no’lu UHT süt halen bazı marketlerde fahiş indirimlerle satılmaktadır. Söz konusu sütü dağıtım kanallarını tam olarak tespit edemediğinden piyasadan halen tam olarak toplatamayan SEK firmasından analiz raporlarını paylaşmasını ve konuyla ilgili güncel bilimsel açıklamasını bekliyoruz. #NeYediğiniziBilinLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri