Sakız ve Şekerleme

Wrigley’s Doublemint


Uzun zamandır sakız incelemesi yapmamıştık fakat bugün sakız incelemesinin yanı sıra etiketlere ilişkin bazı detaylardan bahsedeceğiz. Görseldeki Wrigley’s Doublemint sakızla önceki hafta bir akaryakıt istasyonu marketinde karşılaştık. Gördüğünüz ürünün Menşei: Almanya’dır. Ülkemize Kost Gıda A.Ş. tarafından ithal edilmiştir.

🔸Ürünün içeriğine birazdan detaylarıyla değineceğiz. Ama temel olarak şunu söyleyelim. Ürünün içeriğinde ilk üç sırada; Şeker, Sakız Mayası ve Glikoz şurubu bulunuyor. Üründe ayrıca Tatlandırıcı olarak Aspartam da bulunuyor. Bu haliyle, ürünün 100 gr.’da 74 gr. Şeker içerdiğini görüyoruz. Bu da yaklaşık 2,7 gramlık tek adet sakızda tam 2 gr. yani yaklaşık bir tane küp şeker kadar şeker tükettiğinizi göstermektedir. Yani görseldeki 15’li pakette tam 15 tane küp şeker kadar şeker bulunuyor.
🔸Ürünün besin değerlerindeki detayların yanısıra bizim bu akşam vurgulayacağımız asıl husus, tüketiciyle paylaşılan içeriğin detaylarıdır. Ürünün içerik bilgisi, ithal ürünlerde olduğu gibi bu üründe de sticker olarak Türk Gıda Kodeksi gereğince ürünün üzerine yapıştırılmış Türkçe bilgilendirmeden alınmıştır.

Wrigleys-Doublemint
🔸İçerikten göreceğiniz üzere, Wrigley’s Doublemint sakız ile ilgili tüm detaylara sahibiz. Sadece kullanılan bileşenler değil, bu bileşenlerin teknik detayları, E kodları ile birlikte açıklamaları ve Türkiye’de hiçbir etikette göremediğimiz oransal bilgileri. Örneğin; ilk kez Sakız mayasının açılım detaylarını bu üründe görüyoruz. Yine içerik detaylarından Doğal Nane Aroması olarak Mentha Longfolia yani doğal nane yaprağının kullanıldığını görüyoruz. Üründe kullanılan diğer nane aromasının ise COE 11554 kodlu sentetik aroma olduğunu anlıyoruz. Bunun yanısıra, daha önce görmediğimiz haliyle Aspartam ve BHA gibi katkı maddelerinin kg. başına mg. bazında kullanılan oranlarını görüyoruz. Demek ki bu detaylar paylaşılabilyor, tüketicinin bilgisine sunulabiliyor. Özellikle merak edilen sakız mayası, yoğurt kültürü, peynir mayası gibi detayların, Aroma vericilerin bileşen detaylarının ve Aspartam, BHA gibi katkı maddelerinin oranlarının tüketiciyle her üründe mutlaka paylaşılması gerektiğini tekrar vurguluyoruz. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Şeker, Sakız Mayası (%19,02) [Vinivil Polimer, Reçine, Rafine Mikrokristalize Wax], Glikoz Şurubu, Aroma vericiler (%0,5) [Doğal Nane Aroması (Mentha Longfolia), Nane Aroması (COE 11554)], Nem Verici (Gliserin [E422]), Emülgatör (Soya Lesitini [E322]), Aroma Arttırıcı (Aspartam [E951] [200 mg/kg]), Antioksidan (BHA [E320] [200 mg/kg])
🔎Wrigley’s Doublemint Besin Değerleri
👉Enerji 8 kcal
👉Şeker 1,99 gr.
👉Yağ Yoktur
👉Protein Yoktur
👉Lif Yoktur
📌Not: Besin Değerleri 1 adet (2,7 gr.) sakız için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri