Gündem Özel

Ofçay, Hollandalı Kahve firması Jacobs tarafından devralınıyor.


Bugün ulusal basın organlarında çokça görülen haberin ayrıntılarını araştırarak sizlere sunuyoruz. Bundan birkaç gün önce, Ofçay markasıyla bilinen Ofçaysan firması tarafından yapılan açıklamada JDE grubu yani bilinen adıyla Hollandalı Jacobs firması ile aralarında bir ortaklık girişimi üzerinde mutabakata varıldığı duyurulmuştu. Bu ortaklık girişiminin detayları veya kapsamı ise verilmemişti.

Bugün ise, haberlerden gördüğümüz kadarıyla Jacobs’ın Ofçay’ı satın aldığı  konuşulmaya başlandı. Konuyla ilgili Rekabet Kurumu web sitesinde yapılan açıklamada, Ofçay firmasının JDE tarafından “devranılması” hususunda başvuru yapıldığı bildirildi.

Önceki gün Ofçaysan web sitesinde yapılan açıklamada; “Jacobs Douwe Egberts ve Ofçay, Türkiye’deki faaliyetlerine ilişkin bir ortak girişim anlaşmasına vardıklarını açıklamaktan memnuniyet duymaktadır. Ortaklık, Türk sıcak içecek sektöründe yeni büyüme fırsatları yaratacak ve JDE’nin kahve sektöründeki uluslararası ağı ve deneyiminin Ofçay’ın çay sektöründeki yerel tecrübesiyle birleşimi, her iki şirket açısından yeni bir sinerji oluşturacaktır” denilmişti. Bugün ortaya çıkan tabloda ise Ofçay’ın kontrolünün tamamen Hollandalı firma Jacobs Douwe Egberts’e geçeceği anlaşılmaktadır. Konuyla ilgili olarak Rekabet Kurumu’nun yapacağı değerlendirme sonrasında kararını da yayınlandığında sizlere ulaştıracağız.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri