Kahvaltılık Gevrek ve Tahıllar

Nesquik Kahvaltılık Gevrek


Dün yayınladığımız “Sosyal sorumluluk” projesine konu Nesquik marka Kakaolu Buğday ve Mısır Gevreği’ni inceleyeceğiz. Ürünün ilk olarak üç farklı çeşit tahıl içerdiğini belirtelim. Bunlar; Tam Buğday, Mısır ve Pirinç olarak sıralanmaktadır. Bu haliyle ürünün 100 gramda 7,4 gr. Lif oranına sahip olduğunu ve bu lif miktarının da yüksek ölçüde Tam Buğdaydan geldiğini belirtelim.

Ürün içeriğinin 2. ve 3. Sırasında ise, İlave sofra şekeri ve Glikoz şurubu olduğunu görüyoruz. Oransal olarak bilemesek de, sofra şekeri ve mısır şurubu ilavesinin 100 gr. üründe 27,9 gr. olduğu bilgisine sahibiz. Bu haliyle, tek porsiyonda 8,4 gr. yani yaklaşık 4 tane küp şeker kadar şeker içerdiğini belirtelim.

Üründe Bitkisel yağ olarak bir önceki paylaşımda da detaylarıyla bahsettiğimiz gibi; Palm yağı kullanılmıştır. Üründe bunun yanısıra Kakao tozu, Yağı azaltılmış kakao tozu, Tuz, Asitliği düzenleyici Trisodyum Fosfat ve Aroma verici mevcuttur. Her zamanki gibi, bu üründe de içerikteki Aroma verici ile ilgili hiçbir detaya sahip değiliz.

Bu haliyle, ürünün tek porsiyonda verdiği 115 kcal enerjinin %29,2’si İlave şekerden gelmektedir. Dünya Sağlık Örgütü ve Türk Gıda Kodeksi’nde de yer aldığı üzere, bir üründe ilave şekerden gelen enerji oranı %10’u geçiyorsa, o ürün Sağlık beyanı yapamamaktadır. Bu haliyle, bu oransal gerçeklikte ürünün sağlıklı bir ürün olduğunu kabul etmek güncel bilimsel yaklaşımlara göre mümkün değildir. Bu ve buna benzer ürünlerin çocukların kahvaltıda tüketmeleri gereken; yumurta, peynir, bal ve tam buğday ekmeği gibi temel besinlerin yerini tutmayacağını da hatırlatalım. #NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler; Tahıllar (Tam Buğday (%45), Mısır (%16,8), Pirinç), Şeker, Glikoz Şurubu, Kakao tozu (%6,1), Bitkisel yağ (Palm), Yağı azaltılmış kakao tozu (%0,5), Tuz, Asitliği Düzenleyici (Trisodyum Fosfat), Aroma verici
🔍Nesquik Kakaolu Buğday ve Mısır Gevreği Besin Değerleri
👉Enerji 115 kcal
👉Şeker 8,4 gr.
👉Yağ 1,2 gr.
👉Protein 2,3 gr.
👉Lif 2,2 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (30 gr.) ürün için verilmiştir.

Yorum Yazabilirsiniz;


Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri