Bebek Çayları

Milupa Rezene Çayı


Önceki gün Milupa markasıyla satılan Gece Çayı’nı incelemiştik. Gelen mesajlar ve talepler doğrultusunda bu sefer de yine aynı markanın Rezene Çayı’nı inceliyoruz. Ürünün ön ambalajında yine benzer şekilde “6. Aydan itibaren bebekler, küçük çocuklar ve yetişkinler için” ifadesini ve “Rezene özlerinden” vurgusunu görüyoruz. Yapılan bilimsel araştırmalar, rezenenin öksürükte ve bronşitte iyileştirici etkisi bilinmektedir. Rezenenin kökleri de, idrar artırıcı olarak kullanılır. Rezeneden elde edilen yağın ise antimikrobiyal ve antioksidan etkileri olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Tabii içtiğiniz gerçekten rezene ise! Sona bırakmayalım hemen söyleyelim; Rezene çayı adıyla satılan bu ürün sadece %0,6 yani binde 6 oranında Rezene içeriyor. Yani 10 gr.’lık toz ile yaptığınız tek su bardağı “Rezene çayında” sadece 0,06 gr. Rezene bulunuyor.

Ürünün %99,4’lük kısmında ise 3 farklı şeker türünün olduğunu görüyoruz. Tekrar belirtmek gerekiyor ki; bu ürün “6. Aydan itibaren bebekler” için tüketilebilir ifadesiyle satılıyor. Fakat ürünün içeriğinin neredeyse tamamının Dekstroz, Sukroz ve Maltodekstrin gibi tamamı nişasta bazlı şekerlerden oluştuğunu üzülerek görüyoruz. Tek bardakta 0,06 gr. Rezenenin yanısıra 9,6 gr. Şeker tüketiliyor. Yani tek su bardağında henüz doğum yapmış bir anne yaklaşık 5 tane küp şeker kadar şeker, 6. Ayını henüz doldurmuş bir bebek ise 100 ml. hazır ürünle yaklaşık 2 tane küp şeker tüketiyor. Bu gerçekten gıda endüstrisinin geldiği noktayı gözler önüne seriyor. Bebeklerimiz, çocuklarımız ve henüz doğum yapmış anneler; şekere bağımlı hale geliyor, şeker ile sakinleştirilmeye çalışılıyor.

Üründe üç farklı nişasta bazlı şeker var demiştik. Bunlardan Dekstroz mısır nişastasından elde edilen bir Glikoz şurubu türüdür. Maltodekstrin ise, yine enzimatik olarak mısır, pirinç, patates ya da buğday nişastasından elde edilen bir çeşit glikoz şurubu türüdür. Bilimsel kaynaklara göre, Maltodekstrin’in Glisemik İndeksi yani kan şekerini yükseltme hızı 130 iken, sofra şekerinde bu oran 65’dir. Gerek dekstroz, gerekse maltrodekstrin kan şekerini hızla yükselten glikoz şurubu türleridir. Üründeki üçüncü şeker türü olan Sukroz ise, hepimizin çok iyi bildiği Sakkaroz yani Sofra şekerinin bilimsel adıdır. Bu haliyle, bu üç şeker türü sırasıyla çok sayıda Glikoz ve bir kısım Fruktoz şekerini ihtiva etmektedir.

Ürünün Besin Değerleri tablosuna baktığımızda, 200ml. yani 1su bardağı kadar çayda yaklaşık 10 gr. toz Rezene Çayı kullanıldığını görüyoruz. Bu da 9,6 gr. nişasta bazlı şeker demektir. Amaç, Rezene çayı içmekti ama farkına bile varmadan yaklaşık 5 tane küp şeker kadar şeker tükettiniz. Olaya bir de 6 aylık bebek boyutundan bakalım. Bebeğinizin gazı var, Rezene çayı içirerek onu rahatlatmak istiyorsunuz. Biberonuna 100 ml. ılık su hazırladınız ve 5 gr. Rezene çayı kattınız. Bu haliyle, bebeğiniz 4,8 gr. İlave şeker tüketmiş oldu. Bu da yaklaşık olarak 2 tane küp şekere denktir. Bu denli yüksek oranda şeker içeren bu ürün hiç ummadığınız bir şekilde bebeğinizi, çocuğunuzu ya da emzirmekte olan anneyi bu haliyle şekere bağımlı kılmakta ve olumsuz etkilemektedir.

Son olarak ürünün arka ambalajında yine bebekler ve çocuklar için diş temizliğinin önemi vurgulanıyor. Çünkü birçok tüketici bilmiyor olsa da; üreticiler aslında ne ürettiklerini çok iyi biliyorlar. Bu şeker tuzaklarından bebeklerinizi ve kendinizi doğal alternatiflerle korumaya gayret etmelisiniz. Yani maalesef devletimizin yapmadığını; tüketiciler, anneler ve babalar olarak biz yapmalıyız. Herkes kafasını kuma gömdüyse; iş, başa düştü demektir. #NeİçtiğiniziBilin #NeİçtiğiniziBilin

🔎İçindekiler; Dekstroz, Sukroz, Maltodekstrin, Rezene özü ve yağı (%0,6)
🔎Milupa Rezene Çayı Besin Değerleri
👉Enerji 387 kcal
👉Şeker 98 gr.
👉Yağ <0,1 gr.
👉Protein <0,1 gr.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri