Bebek Çayları

Milupa Rezene Çayı


Özellikle bebekli ailelerin çok iyi bildiği Rezene Çayının, çokça sorulan bir paketli ürününü inceleyeceğiz. Rezene, Türkiye’de Kuzey Anadolu bölgesinde yetişen, yoğun aromaya sahip bir bitkidir. Özellikle, gaz söktürücü ve süt arttırıcı etkileriyle bilinen Rezene kendine özgü yoğun bir kokuya ve aromaya sahiptir. Yapılan bilimsel araştırmalar, rezenenin öksürükte ve bronşitte iyileştirici etkisi bilinmektedir. Rezenenin kökleri de, idrar artırıcı olarak kullanılır. Rezeneden elde edilen yağın ise antimikrobiyal ve antioksidan etkileri olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

🔸Milupa markasıyla uzun zamandır raflarda olan Rezene Çayının ambalajının ön yüzünde “Rezene Özlerinden” ve “6. Aydan itibaren bebekler, küçük çocuklar ve Yetişkinler için” ifadeleri yer almaktadır. Ürünün içeriğine baktığımızdaysa; Rezene özü ve yağının %0,6 yani sadece binde 6 oranında üründe olduğunu görüyoruz. Ürünün içeriğinin ilk üç sırasındaysa; Dekstroz, Sukroz ve Maltodekstrin bulunuyor.

🔸Dekstroz mısır nişastasından elde edilen bir Glikoz şurubu türüdür. Maltodekstrin ise, yine enzimatik olarak mısır, pirinç, patates ya da buğday nişastasından elde edilen bir çeşit glikoz şurubu türüdür. Bilimsel kaynaklara göre, Maltodekstrin’in Glisemik İndeksi yani kan şekerini yükseltme hızı 130 iken, sofra şekerinde bu oran 65’dir. Gerek dekstroz, gerekse maltrodekstrin kan şekerini hızla yükselten glikoz şurubu türleridir. Üründeki üçüncü şeker türü olan Sukroz ise, hepimizin çok iyi bildiği Sakkaroz yani Sofra şekerinin bilimsel adıdır. Bu haliyle, bu üç şeker türü sırasıyla çok sayıda Glikoz ve bir kısım Fruktoz şekerini ihtiva etmektedir.

🔸Ürünün Besin Değerleri tablosuna baktığımızda, 250 ml. yani 1 büyük su bardağı kadar çayda yaklaşık 12,5 gr. toz Rezene Çayı kullanıldığını görüyoruz. Bu da 1 büyük su bardağı ürünü tüketen bir yetişkinin 12 gr. İlave şeker tükettiğini göstermektedir. Amaç, Rezene çayı içmekti ama farkına bile varmadan yaklaşık 6 tane küp şeker kadar şeker tükettiniz. Olaya bir de 6 aylık bebek boyutundan bakalım. Bebeğinizin gazı var, Rezene çayı içirerek onu rahatlatmak istiyorsunuz. Biberonuna 100 ml. ılık su hazırladınız ve 5 gr. Rezene çayı kattınız. Bu haliyle, bebeğiniz 4,8 gr. İlave şeker tüketmiş oldu. Bu da yaklaşık olarak 2 tane küp şekere denktir. Bu haliyle, ürünün süt arttırmak veya öksürük, bronşit ya da gaz problemlerine ne kadar iyi geleceği,bu iyiliğin yanında vücuda kattığı İlave şeker ile yarar ve zarar ilişkileri tartışmaya açıktır. #NeİçtiğiniziBilin

🔎İçindekiler; Dekstroz, Sukroz, Maltodekstrin, Rezene özü ve yağı (%0,6)
🔎Milupa Rezene Çayı Besin Değerleri
👉Enerji 387 kcal
👉Şeker 98 gr.
👉Yağ <0,1 gr.
👉Protein <0,1 gr.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri