Özel Araştırma

Yerli Üretim logosunun kullanımında yanlış uygulamalar devam ediyor


Önceki hafta Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan açıklamada, Yerli Üretim logosu ve uygulamasıyla ilgili merak edilen birçok konuya değinilmişti. Bu konulardan biri de, Türkiye’de paketlenen fakat Menşei yabancı ülkeler olan ürünler konusuydu.

🔸Bakanlık yaptığı açıklamada net ifadelerle; “Yurtdışından ithal edilen ve Türkiye’de sadece ambalajlanarak piyasaya arz edilen ürünler yerli üretim olarak kabul edilmeyecektir.” Denilmiştir. Bu durum açıklamada bir örnek ile örneklendirilmiş ve; “Rusya’dan ithal edilen pirincin Türkiye’de sadece ambalajlanarak satışa sunulmasının yerli üretim sayılmayacağı” değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda, özellikle bakliyatlar ve kuruyemiş ürünlerinde karşımıza çıkan bu durumun önüne geçilmek istenmiştir. Fakat, yaptığımız incelemede görüyoruz ki, marketlerde halen bu ve buna benzer ürünlerin etiketlerinde Yerli Üretim logosu kullanılmakta ve tüketici yanıltılmaktadır.

🔸Bu doğrultuda yaptığımız araştırmada, Kazakistan’dan ithal edilen Kırmızı Mercimek kg. fiyatı 3,95₺’den Yerli Üretim olarak satışa sunulmuştur. Buna benzer olarak, Hindistan’dan ithal edilen Beyaz Nohut kg. fiyatı 10,95₺’den Yerli Üretim olarak satıştadır. Yine benzer olarak, Kanada’dan ithal edilen Yeşil Mercimek kg. fiyatı 6,45₺’den Yerli Üretim olarak satılmaktadır. Bu haliyle, Türkiye’de sadece paketlenme işleminden geçerek Türkiye üretimi vasfı kazanan bu ithal ürünlerin tüketiciye kesinlikle Yerli Üretim logosuyla satılmaması gerekmektedir.

🔸Bu doğrultuda, tüketiciler olarak bizlerin aldığımız bakliyat ve diğer ürünlerde, gerçekten Türkiye üretimi ürünler tercih etme yönünde sadece Yerli Üretim logosuna bakmaması, ambalajların arka yüzünde yer alan Menşei bilgisini kontrol etmeleri gerekmektedir. Bu haliyle, tüketici aldığı ürünlerin Menşei bilgisinin yanı sıra ürünlerin gerek hasat yıllarını, gerekse paketleme tarihlerini net olarak görebilmektedir. Daha önce belirttiğimiz haliyle, bu ve buna benzer ürünlerde “Anadolu Mutfağı”, “Vatanım”, “Saban” gibi geleneksel veya yerli üretimi andıran marka isimleri de bizleri aldatmamalıdır. #NeYediğiniziBilinLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri