Gündem Özel

İzmir’de 15 gün boyunca bekleyen Canlı Hayvan Gemisi Julia Ak, rotasını İskenderun’a çevirdi.


4 Eylül 2018 tarihinde Brezilya’nın Sao Sebastio limanından 5 binden fazla canlı hayvan ile ayrılan Julia Ak gemisi 2 Ekim 2018 tarihinde saat 03:57’de İzmir Alsancak Limanı’na ulaştı. Söz konusu gemi bugün sabah saatlerine kadar yani yaklaşık 16 günlük süre boyunca limanda bekledi. İddialara göre, yasal prosedürlerde bir problem çıkması sonucunda limana indirilemeyen hayvanlar gemide tam 16 gün boyunca tutuldu. Bu süreçte gemide bekleyen hayvanların bir kısmının öldüğü ve imha edilmek üzere gemiden indirildiği de gelen bilgiler arasında.

🔸Yetkililerden birkaç gün önce yapılan açıklamada, gemideki hayvanların sağlıklı olduğu, yasal prosedürler sebebiyle sürecin aksadığı belirtildi. Eksikliklerin giderilmek üzere olduğu ve sığırların gemiden yakın zamanda indirileceği bilgisi verildi. Yine iddialara göre, 12 Ekim’de söz konusu prosedürleri tamamlamak üzere Brezilya’dan bir teknik ekip Türkiye’ye geldi.
🔸Konuyu bize 16 Ekim Salı günü İzmir’den ileten bir takipçimiz; “Aşı kartlarının eksik olmasından dolayı tahliyeye müsaade edilmediği” bilgisini bize vermişti. Bu haliyle, bu hayvanların tahliyesinin mümkün olmayacağı ve gemiden indirilmeyeceklerini düşündüklerini belirtmişti. Salı gününden itibaren konuyu araştırmaya ve yerel basın yayın organları üzerinden de takip etmeye çalışıyorduk. Bugün ortaya çıkan bir gelişme ise tüm bunların yanısıra konunun bir an önce sizlere ve kamuoyuna duyurulmasını zorunlu kıldı.

🔸Öyle ki, söz konusu gemi bugün itibariyle hayvanları indirmeden İzmir Alsancak Limanı’ndan ayrıldı. Julia Ak isimli canlı hayvan gemisi, içindeki binlerce hayvanla birlikte şu anda akıbeti belirsiz bir rotada yolculuğa çıktı. Şu an itibariyle Antalya ilçesi Kaş açıklarında seyreden geminin akıbetini yarın gün boyunca izliyor ve sizlere aktarıyor olacağız. Geminin İskenderun limanına gittiği yönünde iddiaları da takip ediyor olacağız. İzmir limanından yurda sokulamayan bu gemideki hayvanların, İskenderun veya farklı bir liman üzerinden yurdumuza girmesinin sağlanıp sağlanmayacağını, eğer böyle bir durum olduğu takdirde hangi yasal prosedürlerin eksik olduğunu ve tamamlandığını ilgili kurumların açıklamasını bekliyor olacağız. #NeYediğiniziBilinLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri