Az önce, resmi kaynaklardan sorguladığımız konunun cevabını aldık; Tarım Bakanlığı’nın yaptığı resmi açıklama sonrasında Julia Ak isimli gemideki tüm hayvanların sağlıklı olduğu bilgisi resmi olarak açıklandı. Bizler de az önce beyan ettiğimiz üzere söz konusu listeyi sizlere yayınlamak adına bilgiyi bize ulaştıran kaynaktan izin almak istedik fakat kaynak maalesef kendisinin açıklanmasını kabul etmedi.

Bizlere bugün öğleden sonra tarafımıza gönderilen listeyi gün boyunca teyit etmeye, bu listedeki firmaların ve şahısların detaylarını öğrenmeye çalıştık. Bir yandan da yine bu listeyi tarafımıza veren kaynaktan bunu yayınlama konusunda hukuki izin ve süreçleri öğrenmeye çalıştık. Fakat, maalesef bu listeyi bizlere gönderen kaynağımız söz konusu listenin açıklamasının hukuki sonuçlarından dolayı gerek kendisinin gerekse bizlerin sorun yaşayacağını öngörerek bu listenin yayınlanmasını istemedi. Listeyi bu şartlar altında ancak bu şekilde yayınlayabiliyoruz.

 1. İ**** A*******                250 adet
 2. S****** E*                241 adet
 3. E*** T******                250 adet
 4. K***** D***                500 adet
 5. Y******* T******                346 adet
 6. Y**** G***                250 adet
 7. B*** T****                160 adet
 8. E***** K*******                120 adet
 9. Y******** M*********** 190 adet
 10. M****** K**** A******** 100 adet
 11. H**** B** 80 adet
 12. İ****** Ş***** 165 adet
 13. F**** İ*** 250 adet
 14. M****** G********** 280 adet
 15. N**** G**** 120 adet
 16. P****** S****** T***** 1200 adet
 17. Z****** G*** 148 adet
 18. H**** Ö******                150 adet
 19. S** S******* 136 adet
 20. İ**** O*** Y** 274 adet
 21. M****** İ*** 181 adet

Toplam hayvan sayısı: 5391 adettir.

Listede ilk olarak genel itibariyle bilinen bir firma ya da markanın yer almadığını belirtelim. Yani herkesin bildiği, ilk akla gelen hiçbir firmayı bu listede görmedik. 21 adet firmanın 10 tanesinin şahıs ismiyle listede yer aldığını ve bunların da yerel besiciler olduğunu anlıyoruz. Bunun yanısıra, 1200 adet büyükbaş hayvan ile en büyük alımı gerçekleştiren firmanın da bilinen bir kurumun iştiraki olduğunu fakat bu iştirake sahip kurumun bir et firması olmadığını belirtelim. Bunun yanısıra, listede yem firmalarının, besici firmaların ve deri firmalarının yer aldığını söyleyelim.

Gıda Dedektifi olarak, sizlerin katkısıyla her geçen gün güçlenen bu platformda inanıyoruz ki, bu ve buna benzer bilgileri açıkça ve korkusuzca yayınlayabileceğimiz günlere de ulaşabileceğiz. Tekrar etmek gerekir ki, bu firmaları – bakanlığın resmi açıklamasına göre – tamamen sağlıklı büyükbaş hayvanlar ithal eden firmalar olarak açıklamakta bir korkumuz ya da çekincemiz yoktu. Fakat tarafımıza gönderilen kaynağın kendisinin referans olamadığı bu veriyi biz de kısıtlı bir şekilde yayınlamak zorunda kaldık. Bunun sizlerin de etkisi ve katkısıyla Gıda Dedektifi olarak atılan cesur bir adım olarak kayıtlara geçmesini temenni ediyoruz.

Bize inanan, güvenen ve güvenli gıdaya erişmek adına her geçen gün büyüyen Gıda Dedektifi ailesine bir kez daha teşekkür ediyoruz. #NeYediğiniziBilin