Gündem Özel

Hepimize geçmiş olsun!


4 Eylül’de Brezilya’nın Sao Sebastao limanından Türkiye’ye doğru yola çıkan Julia Ak canlı havyan gemisi, yaklaşık 29 günlük yolculuk sonrasında 2 Ekim’de İzmir Alsancak limanına demirlemiş ve hayvanları indirmeye hazırlanmıştı. Fakat, yapılan uluslararası kontrollerde hayvanların aşı kartlarının tarihlerinin geçtiği anlaşıldı ve tahliyeye izin verilmedi. Gemi, 16 gün boyunca limanda bekletildi, bu sırada hayvanlar telef olmaya başladı. Alınan bilgiye göre, 15 hayvan gemideki zor şartlarda telef oldu. Brezilya’dan gelen ekibin çabaları da sonuçsuz kalınca, gemi hayvanları tahliye edemeden İzmir limanından ayrıldı.

🔸O günden bu yana, gerek sizlerden gelen bilgiler gerekse Marine traffic ve Vessel finder siteleri aracılığıyla Julia Ak gemisini adım adım izlemeye başlamıştık. Gemi 3 günlük yolculuğun ardından önceki gün İskenderun Limanı yakınlarında Arsuz açıklarında demirledi. Bu da söz konusu geminin İskenderun Limanı’nda hayvanları tahliye edeceğinin göstergesiydi.

🔸Dün öğle saatlerinde İzmir milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu üyesi Sn. Mahir Polat ile yaptığımız canlı yayında geminin takibinde olduklarını ve hayvanların tahliye edilmeden geminin geri dönmesini beklediklerini söylemişti. Akşam saatlerinde de ajanslara düşen haberlerde “Gemideki hayvanların tahliye edilmeyeceği” bilgisi verildiği iletilmişti. Fakat sabaha karşı beklenen oldu, gemi İskenderun limanına yanaştı.

🔸46 gündür gemide bekletilen, bir kısmı telef olan 5 binden fazla büyükbaş hayvan, yüzlerce farklı firmaya teslim edilmek üzere sabaha karşı 03:00 sularında İskenderun Limanı’na geldi. Sabah saatlerinde tahliyeler başladı. Kamuoyunun, bazı milletvekilleri ve bürokratların çabası ve tarafımızca 500 binden fazla kişiye ulaştırılan bu tartışmalı süreç sonunda gemideki hayvanlar hızla tahliye ediliyor. Sorduğumuz sorular cevapsız kaldı. Yaptığımız yayınlar yetersiz kaldı. Hayvanlar 03:00’te limana gelen gemide ne zaman kontrolden geçti, ne zaman tahliller sonuçlandı; Bilmiyoruz. Bildiğimiz tek şey, bu hayvanlar yüzlerce farklı firma tarafından teslim alınacak ve kısa zaman sonra Menşei: Türkiye damgasıyla sofralarımıza gelecek. Hepimize geçmiş olsun diyoruz. #NeYediğiniziBilinLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri