Gündem Özel

Julia Ak gemisinin halen açıkta beklediği ve hayvanları indirmediği bilgisi doğru değildir.


4 Eylül’de Brezilya’nın Sao Sebastao limanından yola çıkarak 2 Ekim’de İzmir’e ulaşan Julia Ak gemisinin, burada prosedürlerdeki eksiklikler ve iddiaya göre hayvanların aşı kartlarının tarihlerinin geçmiş olması sebebiyle ülkeye alınmadığını duyurmuştuk. Sonrasında da 5 bini aşkın hayvan ile İzmir limanını terk eden gemi, İskenderun limanına doğru yola çıkmıştı. Bu süreci de sizlere Marine Traffic ve Vessel Finder siteleri aracılığıyla gelen sinyaller doğrultusunda adım adım ulaştırmıştık.

Julia Ak gemisi iki gündür İskenderun Limanı’na yakın bir bölge olan Arsuz açıklarında bekletiliyordu. Dün öğle saatlerinde CNN Türk haber kanalında yapılan haber doğrultusunda; gemiye yem nakli yapıldığı ve gemideki hayvanların ülkeye sokulmayacağı bilgisi verilmişti. Aynı yayın, geçtiğimiz saatlerde de tekrarlandı.

Fakat gerek dün gece takipçilerimizden tarafımıza gönderilen fotoğraf ve videolar, gerekse Marine Traffic ve Vessel Finder sitelerinden gelen sinyaller doğrultusunda geminin dün akşam 23:00 sularında limana doğru hareket etmekte olduğu ve 03:00 sularında da limana demirleyerek tahliye hazırlıklarına başladığı bilgilerini edindik. Geminin sabah saatlerinde ise, limana hayvanları indirmeye başladığını öğrendik. Bölgedeki bir takipçimizden gelen haliyle; tahliye edilen hayvanların kamyonlarda taşınırken çekilmiş videolara eriştik. Bu durumda, söz konusu haberin güncelliğini ve doğruluğu yitirdiğini açıklayabiliriz.

Geminin güncel rotasının uluslararası sinyal sistemlerine gönderildiği haliyle, hemen aşağıda bulunan haritadan görebilirsiniz. Haritada güncel haliyle, 23:18 UTC yani Türkiye saatiyle 02:18 saatindeki konumu görülektedir. Gemi, 02:18 itibariyle İskenderun limanın doğru ilerlemektedir. Julia Ak gemisi, şu an itibariyle limanda demirli olup, hayvanların tahliyesini gerçekleştirmektedir.



Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri