Süt Arttırıcı Çaylar

Humana Still-Tee


Gündem konuları öncesinde incelemeye başladığımız Süt arttırıcı çaylar serisine devam ediyoruz. Sırada çokça sorulan Humana marka Still-Tee var. Ürünün ambalajının ön yüzünde “Emziren anneler için hazır çay” ifadesini görüyoruz. Bakalım ürünün içeriğinde ne kadar “çay” var?

🔸Ürünün içeriğine baktığımızda ilk iki sırada; Sukroz ve Maltodekstrin olduğunu görüyoruz. Bu da ürünün temel içeriğinin şeker ve türevleri olduğunu gösteriyor. Bu haliyle yaklaşık 1 büyük su bardağı yani 250 ml. hazırlanmış üründe 10,25 gr. Şeker olduğunu anlıyoruz. Bu da yaklaşık 5 tane küp şekere denk geliyor. Ürünün arkasındaki etikette “Günde 3-4 su bardağı tüketilmesi tavsiye edilir” ifadesi dikkat çekiyor. Bu da günde ortalama 40 ila 50 gr. ilave şeker tüketiminin tavsiye edildiğini gösteriyor. Bu da aslında Dünya Sağlık Örgütü’nün günlük olarak aşılmamasını kesinlikle tavsiye ettiği maksimum sınırı gösteriyor. Ürünün ambalajında ayrıca, “Şeker ilave edilmesine gerek yoktur!” ifadeleri ünlemli ve kırmızı harflerle özellikle belirtilmiş. Yani biz fazlasıyla ekledik, siz de eklemeyin diyorlar. Toz formu düşünüldüğündeyse, sadece 9 gr. Still-Tee’nin 8,2 gr. Şeker içerdiğini net olarak söyleyebiliyoruz. Bu da ürünün %91’inin İlave şeker olduğunu gözler önüne sermektedir.

Humana-Still-Tee

🔸Ürünün çay içeriğine geldiğimizdeyse; %2,6 oranında Bamya çiçeği ekstresi, %0,2 oranında Ahududu ekstresi, %0,2 oranında Limonotu ekstresi, %0,2 oranında Rezene Ekstresi, %0,2 oranında Roybos ekstresi, %0,1 oranında Çemenotu ekstresi, %0,1 oranında Keçisedefotu ekstresi ve %0,02 oranında Rezene yağı içerdiğini görüyoruz. Kısaca; Bamya çiçeği, Ahududu, Limonotu, Rezene, Roybos, Çemenotu, Keçisedefotu ekstreleri ve Rezene yağının üründeki toplam oranı %3,9’dur. Üründe ayrıca C vitamininin sentetik formu olan L-askorbik asit de %0,5 oranında bulunmaktadır. Saydığımız bitkilerin tamamının ekstre şeklinde üründe bulunduğunu da ayrıca vurgulamak gerekiyor. Bu haliyle, ürünün diğer benzer ürünlerdeki gibi şeker ve türevleri ağırlıklı olduğu anlaşılıyor.

 

🔎İçindekiler; Sukroz, Maltodekstrin, Bamya çiçeği ekstresi (%2,6), L-askorbik asit (%0,5), Ahududu Yaprağı ekstresi (%0,2), Limonotu ekstresi (%0,2), Rezene ekstresi (%0,2), Rezene ekstresi (%0,2), Roybos ekstresi (%0,2), Çemenotu ekstresi (%0,1), Keçisedefotu ekstresi (%0,1), Rezene yağı (%0,02)
🔎Humana Steel-Tee Besin Değerleri
👉Enerji 45 kcal
👉Şeker 10,25 gr.
👉Yağ <0,25 gr.
👉Protein <1,25
👉Lif Yoktur.
📌Not: Besin Değerleri hazırlanmış 250 ml. ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri