Kek ve Pasta

Barni Süt Dolgulu Kek


Çocuklara yönelik ürünleri incelemeye devam ediyoruz. Şimdi de, Ukranya’da üretilerek ülkemize Barni ismiyle ithal edilen ve genel olarak çocuklara yönelik bir ürün olan Sütlü Dolgulu Keki inceliyoruz.Ürünün 30 gr.’lık tek paketler ve 150 gr.’lık beş paketlik kutularda satıldığını belirtelim.

🔸Ürünün içeriğine baktığımızda %72 oranında Kakaolu kek ve %28 oranında Sütlü Dolgudan oluştuğunu görüyoruz. Sütlü dolgunun ilk iki sırasında Glikoz-fruktoz şurubu ve Palm olein yağı olduğunu görüyoruz. Sütlü dolguda süt değil, süttozu yer alıyor. Yağsız süttozu %6 oranında yer alırken, yağlı süttozu ise %9 oranında yer alıyor. Yani sütlü dolgudaki süt oranı %15’i geçmiyor. Bunun yanısıra sütlü dolguda; Sofra şekeri, Dekstroz, Nem verici, Kıvam arttırıcı, Asitlik düzenleyici ve Aroma verici gibi katkı maddeleri bulunuyor.

🔸Kakaolu keke baktığımızdaysa; %30 oranında Buğday unu içerdiğini görüyoruz. Kekte %16 oranında yumurta ve Bitkisel yağ olarak Doymamış yağ oranı yüksek olan Kanola yağı kullanılmış. Bunun yanısıra, süttozu oranı ise toplam %3,5 oranındadır. Kakaolu kek kısmındaki şeker içeriğine baktığımızdaysa karşımıza sırasıyla; Sofra şekeri, Glikoz-fruktoz şurubu ve Glikoz şurubu çıkıyor. Üründe ayrıca Yağ asitlerinin mono ve digliserit esterleri bulunuyor. Domuz katkısı içeren bir ürün tüketmek istemiyorsanız; bu uyarıyı gördüğünüzde mutlaka “domuz katkısı yoktur uyarısı” da görülmeli diye vurgulamıştık. Ambalajda aynı zamanda Domuz ve domuz katkıları içermediği uyarısı da mevcuttur.

🔸Bu haliyle 30 gr.’lık tek adet ürünün 155 kcal enerji verdiğini belirtelim. Tek bir adet Barni Kek tüketildiğinde vücuda 10,5 gr. İlave şeker alınıyor. Bu da yaklaşık 5 tane küp şeker demektir. Bunun karşılığında vücuda giren Lif oranı sadece 0,45 gr.’dır. Bu da kekten alınan şekerin vücuttaki kan şekerini çok hızlı yükselteceğini gösterir. Şeker içeriğinin glikoz-fruktoz şurubu ve sofra şekeri ağırlıklı olması da karaciğerde fruktoz birikimini arttırarak, yağlanmayı hızlandıracak bir faktör olarak dikkat çekmektedir. Ürünün tek adedinde 4,35 gr. Yağ ve 1,89 gr. Protein bulunmaktadır. #NeYediğiniziBilin

Barni-Kek-Sütlü-Dolgulu

🔍İçindekiler; Kakaolu Kek (%72) [Buğday unu (%30), Şeker, Yumurta (%16), Bitkisel yağ (Kanola), Glikoz-fruktoz şurubu, Nem verici (Gliserol), Yağı azaltılmış kakao tozu (%2,7), Yağsız süttozu (%1,8), Tam yağlı süttozu (%1,2), Kabartıcılar (Disodyum Difosfat, Sodyum Hidrojen Karbonat), Glikoz şurubu, Emülgatörler (Yağ asitlerinin mono ve digliseritlerinin laktik asit esterleri, Yağ asitlerinin poligiliserol esterleri), Tuz, Aroma verici], Sütlü Dolgu (%28) [Glikoz-fruktoz şurubu, Bitkisel yağ (Palm Olein), Yağsız süttozu (%9), Şeker, Dekstroz, Tam yağlı süttozu (%6), Nem verici (Gliserol), Peyniraltı suyu tozu, Tuz, Kalsiyum Karbonat, Kıvam arttırıcı (Guar gam), Asitlik düzenleyici (Sitrik asit), Aroma verici]
💉Alerjen Uyarı: Gluten, Yumurta, Süt ve süt ürünleri içerir. Soya içerebilir. Domuz yağı ve diğer domuz katkıları içermez.
🔍Barni Sütlü Dolgulu Kek Besin Değerleri
👉Enerji 115,5 kcal
👉Şeker 10,5 gr.
👉Yağ 4,35 gr.
👉Protein 1,89 gr.
👉Lif 0,45 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (30 gr.) kek için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri