Gündem Özel

İçim Pastörize Süt


Önceki paylaşımda Çilekli UHT sütleri incelemiştik. Şimdi de, daha önce de incelemesini yaptığımız ve uzun süredir raflarda yer alan bir başka ürüne bakacağız. İçim markasıyla raflarda gördüğümüz Çilekli ve Çikolatalı Sütü inceliyoruz.

🔸İlk olarak Çilekli Süte bakıyoruz. Ambalajda çilek görselleri var ve pembe renkli bir ürün karşımızda duruyor. Ürünün ilk iki sırasında Pastörize İnek Sütü ve Şeker olduğunu söyleyelim. Ürünün içeriğine baktığımızda 3. Sırada; Çilekli sos ifadesini görüyoruz. Ürünün içeriğinde %1,5 oranında Çilekli sos bulunuyor ve bu sos %30 Çilek içeriyor. İlk bakışta, içerikte %30 çilek olduğu algısı oluşsa da, üründeki çilek oranı sadece 0,45 oranındadır. Yani binde 4,5 dolayındadır. Çilekli sosta ayrıca ilave şeker ve Bitkisel Renklendiriciler de bulunmaktadır. Bu haliyle ürünün 250 ml.’lik büyük su bardağında 25 gr. Karbonhidrat içerdiğini söyleyelim. 100 ml.’de 3,4 gr. Laktoz içerdiği kabulüyle ürünün tek su bardağındaki ilave şeker oranının 16,5 gr. olduğunu belirtelim. Yani çilekli süt olarak içilen ve içeriğinde binde 4,5 oranında Çilek bulunan bu ürünün tek bardağında tam 8 tane küp şeker bulunuyor.

🔸Gelelim diğer çeşidine; Çikolatalı Sütü inceliyoruz. Burada da karşımıza çok farklı bir tablo çıkmıyor. Ürünün çikolatalı olduğunu ambalajdaki görsellerden ve renginden anlıyoruz. Fakat içeriğinde sadece %1 oranında Sütlü Çikolata içeren bu ürün nasıl bu kadar kahverengi bir renk alabiliyor, inanın çözemedik. Ürünün içeriğinde Renklendirici bulunmuyor. Üründe %1’den daha az oranda da Kakao tozu bulunuyor. Yani 250 ml.’de sadece 2,5 gr. Kakao tozundan bahsediyoruz. Bu da sütü bu denli kahverengi yapmaya yeter mi? Kararı size bırakıyoruz. Bu haliyle, ürünün 250 ml.’lik büyük su bardağında 30 gr. Karbonhidrat içerdiğini belirtelim. Sütteki doğal laktoz miktarını çıkarttıktan sonra ürünün 21,5 gram yani yaklaşık 10 tane küp şeker kadar İlave şeker içerdiği gerçeğiyle karşı karşıya kalıyoruz. Kısacası; ambalajda Çikolata var, Çilek var; üründe yok. Ambalajda şeker yok, üründe çok.#NeİçtiğiniziBilin

🔍İçim Pastörize Çilekli Süt İçindekiler; Pastörize İnek Sütü, Şeker, Çilekli Sos (%1,5) [Çilek (%30), Şeker, Renklendiriciler (Pancar kökü kırmızısı, Beta Karoten), Kıvam arttırıcılar (Asetillendirilmiş Dinişasta Adipat, Keçiboynuzu gamı, Guar gam)
🔍İçim Pastörize Çikolatalı Süt Besin Değerleri
👉Enerji 161,5 kcal
👉Karbonhidrat 25 gr.
👉Yağ 3,75 gr.
👉Protein 7 gr.
👉Kalsiyum 250 mg.
📌Not: Besin Değerleri bir büyük su bardağı (250 ml.) ürün için verilmiştir.

🔍İçim Pastörize Çikolatalı Süt İçindekiler; Pastörize İnek Sütü, Şeker, Sütlü Çikolata (%1), Kakao tozu, Kıvam arttırıcı (Karragenan), Aroma verici
🔍İçim Pastörize Çikolatalı Süt Besin Değerleri
👉Enerji 183,7 kcal
👉Karbonhidrat 30 gr.
👉Yağ 3,75 gr.
👉Protein 7,5 gr.
👉Kalsiyum 250 mg.
📌Not: Besin Değerleri bir büyük su bardağı (250 ml.) ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri