Süt ve Sütlü İçecekler

Sek Çilekli UHT Süt


Çocuklara yönelik gıdaları içerik ve besin değerleri detaylarıyla www.gidadedektifi.com üzerinden inceliyoruz. İlk olarak Çilekli Sütlerle başlayalım SEK marka Çilekli süt, ambalajın ön yüzünde Angry Birds karakterleriyle çocukların dikkatini çekmeyi başarıyor. Üründe üründe yer alan karekodun taratılmasıyla, Zappar isimli mobil uygulama aracılığıyla çizgi film karakterinin de yer aldığı bazı oyunlar oynanabiliyor. Yani bu ürün ambalajıyla gösteriyor ki hedef kitlesi tam olarak çocuklardır.

🔸Peki içeriği de çocuklara uygun mu? Şimdi bakacağız. Ürünün içeriğinde ilk üç sırada Pastörize İnek sütü, Sofra şekeri ve Doğala özdeş Çilek aroması bulunuyor. Çilek nerede derseniz; en sonda. Ürünün çilek içeriği; çilek tozu şeklinde olup sadece %0,01 yani Onbinde 1 oranındadır. Yani 200 ml.’lik bu üründe sadece ve sadece 0,02 gr. Çilek tozu bulunmaktadır. Gerçekten bir tozdan bahsediyoruz.

Sek-Çilekli-Süt-1
🔸Ürünün yoğun şeker ilavesi ve çilek aroması ile tatlandırıldığı ve çilek koku ve tadı verildiğini belirtelim. Bu haliyle ürünün 200 ml’lik tek kutusunda 124 kcal enerji bulunuyor. Ürünün tek kutuda 17,4 gr. Karbonhidrat içerdiğini belirtelim. Bu orana laktoz yani doğa süt şekerinin yanısıra ilave şeker de dahildir. 200 ml. sade sütte ortalama 4 gr. Laktoz bulunduğunu biliyoruz. Bu haliyle, üründe 13,4 gr. İlave şeker olduğunu kolayca hesaplayabiliriz. Bu da tek kutuda yaklaşık 7 tane küp şeker demektir. Ürünün tek kutusunda sütten gelen 3 gr. yağ ve 6,6 gr. Protein bulunduğunu belirtelim. Ürünün Kalsiyum oranı ise ambalajda belirtilmemiştir. Üründe bu bileşenler haricinde Renklendirici ve Kıvam arttırıcı bulunmamaktadır.

🔋#NeredenBuEnerji Ürünün tek kutusundan alınan 124 kcal enerjinin %30’u İlave şekerden geliyor. Bu oran, Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği sınırlar baz alındığında yüksek olduğu görülmektedir. Öyle ki, Dünya Sağlık Örgütü alınan kalorinin sağlıklı bir tüketim için %5’inin İlave şekerden gelmesini öngörmektedir. Bu oranı maksimum düzeyde ise %10 olarak belirlemiştir. Bu haliyle, 2000 kcal günlük toplam enerji kabulüyle alınması gereken maksimum ilave şeker miktarı 50 gr.’dır. Bu ürün tek başına 9,4 gr. İlave şeker tüketimini sağlamaktadır. Üründen alınan enerjinin %22’si Yağdan gelirken, Proteinden gelen enerji oranı ise %21’dir.

🔍SEK Çilekli Süt İçindekiler; Pastörize İnek Sütü (%1,5 yağlı), Şeker, Doğala özdeş çilek aroması, Çilek tozu (%0,01)
🔍SEK Çilekli Süt Besin Değerleri
👉Enerji 124 kcal
👉İlave Şeker 9,4 gr.
👉Yağ 3 gr.
👉Protein 6,6 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek kutu (200 ml.) ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri