Gündem Özel

Kahve Dünyası Salepli İçecek tozunu içeriğini araştırırken, içerikteki değişimi tespit ettik.


Dün akşam gerçekleştirdiğimiz Kahve Dünyası Salepli İçecek Tozu anketlerine rekor katılım oldu. Öncelikle ankete katılan tüm takipçilerimize teşekkür ederiz. Yaptığımız anket, ürünün içeriğiyle ilgili sizlerin fikrini almanın yanısıra dikkatinizi çekmek için de gerçekleştirilmişti. Öyle ki, firmanın kurumsal iletişim kanallarında Salep içerdiği iddiasıyla sattığı bu ürünün salep oranı ve Patates Nişastası içermesi bizim dikkatimizi çekti.

🔸Tarafımıza gönderilen ürünü bugün bizzat gidip Kahve Dünyası şubesinde tespit ettik. Yaptığımız inceleme sonrasında ürünün son aylarda içerik ve gramaj değişikliğine gidilerek kalitesinin düşürüldüğünü farkettik. Bu haliyle, üründe daha önce %2 oranında Salep tozu içerirken, bu oranın %0,4 yani binde 4’e düşürüldüğünü, Süt şekeri yani Laktoz bulunurken, bunun yerine nişasta bazlı Maltodekstrin kullanılmaya başlandığını anladık. Üründeki Mısır nişastasının ise, yerini Patates nişastasına bıraktığı farkettik.

🔸İçeriği ne olursa olsun; ürün ilk bakışta ambalajda Salep ifadesiyle dikkat çekse de, aslında içeriğinde az miktarda salep tozu içeren bir “Salepli” içecek tozudur. Raflarda yeni tarihli olarak yer alan ürünün içeriğine baktığımızdaysa ilk üç sırada; Şeker, Patates Nişastası ve Yağsız süttozu olduğunu görüyoruz. Ürünün temelinde de bu üç bileşen var. Ürünün üzerinde Besin Değerleri tablosu yer almadığından üründeki kalori, şeker, yağ ve protein bilgisini sizlerle paylaşamıyoruz. Bu da ürün ile ilgili tüketiciye eksik bilgilendirme yapıldığını gösteriyor. Özellikle üründeki kalori miktarının ve İlave şeker oranının mutlaka paylaşılması gerekiyor.

🔸Üründe bu üç temel bileşenin yanı sıra, Kıvam arttırıcı olarak Guar gam yer alıyor. Ayrıca, ilave sofra şekerinin yanısıra üründe Nişasta bazlı şeker türü olan Maltodekstrin de bulunuyor. Salep olarak satılan bu üründe Salep tozu miktarı sadece %0,4 yani binde 4 oranındadır. Yani 15 gr.’lık tek pakette 0,06 gr. Salep tozu bulunmaktadır. Bu oranın daha önceki üretimde 20 gr.’lık pakette %2 yani 0,4 gr. yani yaklaşık yarım gram olduğunu hatırlatalım. #NeİçtiğiniziBilin

43985248_2259339774295960_1934444879009983389_nLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri