Gündem Özel

Torku firması Patlayan Süt iddialarıyla ilgili Açıklama yaptı


Önceki gün Facebook hesabından İdris Kurtoğlu isimli bir kişinin bizzat yaşadığını iddia ettiği ve paylaştığı video sonrasında, geçtiğimiz ay Sek marka UHT sütte yaşadığımıza benzer bir patlama olayının yaşandığını görüyoruz. Patlama olayı, benzer şekilde cezvede ısıtıldığı sırada; 29.11.2018 STT ve 182262 parti no’lu UHT sütlerde meydana geliyor. İdris bey, yaptığı paylaşımda üçüncü kez aynı şeyi yaşadıktan sonra videoyu yayınladığını belirtiyor. Paylaşım sonrasında, Torku firmasının kişiyle iletişime geçtiğini, kişinin bu ziyaret sonrasında paylaşımı kaldırdığını ve elinde kalan tek kapalı numuneyi de firmaya verdiğini biliyoruz. Firma tarafından bugün yapılan açıklama ise şu şekildedir;

Torku-başlık-1

“Kuruluşu 1950’li yıllara dayanan şirketimiz, malumlarınız olduğu üzere Çiftçi Kooperatifi kuruluşu olup, emeğin doğrudan sermayeye dönüştürüldüğü, çftçinin emeğinin aracısız değerlendirildiği bir organizasyondur. 900.000 çiftçi ortağımıza olan sorumluluğumuz, onların ürettiği hammaddeleri alıp işleyerek doğal ve sağlıklı ürünlerle tüketicilerini buluşturma misyonumuz gereği tüketicilerimizin tercih, teveccüh ve memnuniyetini kazanma mecburiyetini getirmektedir.  Markamıza olan güven, binlerce çiftçinin uğraşları sonucunda, gıda güvenliği ile insan sağlığını en önde tutan yaklaşımımız ve asla taviz vermediğimiz temel değerlerimiz neticesinde sağlanmıştır. Şirketimiz, gelişen tüketici ihtiyaçlarına göre tasarlanmış ürünlerini lezzetleriyle farklılaştırarak tohumdan sofraya tüm süreci kontrol edip nihai tüketiciye ulaştırmaktadır.

Torku’nun süt ürünleri Panagro Et ve Süt  Entegre Tesisleri’nde üretilmekte olup, üretim kalite standartları gereği AB normlarında yapılmaktadır. Sadece içme sütü çeşitleri olarak ayda 12 milyon paket ürün üretilen tesisimizde 1 lt. yağlı süt üzerinden sosyal medyada yayınlanan bir paylaşımın markaya mal edilmesi üzüntü vericidir. Yaşanan konunun üretim kaynaklı olmadığını belirtmek isteriz. Bu durum sonrasında yapılan ürün ve üretim sürecimiz ile ilgili ilk kontroller sonrası münferit bir durum olduğu anlaşılmaktadır. Patlama olarak adlandırılan olayın bu tür her marka sütte olması mümkündür. Ayrıca, sütün tabiatı gereği ısıtılırken ortaya çıkan gaz kabarcıklarının yüzeyde oluşan kaymaksı tabakayı rahat aşması için karıştırılması, böyle sorunların yaşanmasını önlemeye yardımcı olacaktır.”

Açıklamanın yapıldığı sosyal medya hesabına gelen takipçi yorumları göstermektedir ki, Torku özellikle milli ve yerli sermayeye sahip olmasıyla tüketici karşısında ayrı bir güvene sahiptir. Firma, aşikar olan bu durumu da açıklamasının ilk kısmında gerekçeleriyle sıralamaktadır. Fakat, yorumlarda özellikle bu ve buna benzer paylaşımların “Dış güçler tarafından oynanan oyunlar” veya “Torku’ya karşı bir karalama kampanyası” gibi aslı olmayan iddialara taşınması da bir o kadar yersizdir. Paylaşımı yapan ve videoyu yükleyen kişi, sonrasında her ne kadar tutarsız davranmış olsa da, adı soyadı belli ve sıradan bir tüketicidir. Olayı defalarca yaşamış ve sonra videoya alarak yayınlamıştır. Kendisiyle yaptığımız mesajlaşma sonrasında kendisinden deneme yapmak üzere süt tedarik etmesini talep ettik. Olay, Bursa’da gerçekleştiğinden Florya’daki gibi bir şekilde sütü tedarik etmeye gidemedik.

İlgili kişiyle iletişim kurduğumuzda; Kendisi elinde sadece 1 adet açılmamış süt olduğunu ve ertesi gün marketten soracağını belirtmiştir. Fakat, ertesi gün tarafımıza marketteki sütlerin toplatıldığı bilgisini vermiştir. Bu arada, Torku’dan yöneticilerin devreye girdiğini ve kendisini ziyaret ettiğini iletmiştir. Akabinde de, videoyu yayından kaldırdığı bilgisi gelmiştir.

Bu aşamada, tarafımızca İstanbul’da çeşitli marketlerde ilgili parti no’lu UHT sütler araştırılmış fakat bulunamamıştır. Bu süreçte, paylaşım yapan ilk kişi de dahil, tüm kanallardan paylaşımların kaldırılması da dikkat çekicidir. Bu olayda da, olayın özünün araştırılıp açıklanmasından ziyade, ilgili markanın “marka değeri” ve “değer kaybetme kaygısı” ön plana çıkmıştır. İlgili kişiden videoyu yayınlamak üzere talep etmemize rağmen dönüş alınamamıştır. Böylesi bir ortamda, izinsiz bir şekilde videonun yayınlanmasının tarafımıza hukuki bir yaptırım ihtimali doğuracağından video platformumuzdan yayınlanmamıştır.

Gelen tepkiler üzerine, İdris Kurtoğlu videoyu tekrar paylaşacağını duyurmuş fakat paylaşım yapmamıştır. Bunun yanısıra; “Milli ve yerli firma olan Torku’ya güvendiğini” belirten bir paylaşım ile süreci sonlandırmıştır. Torku firmasının açıklamasında da olayın “münferit” bir olay olduğu,  12 milyon kutu içinde bir kutuda ortaya çıkan bir olayın markaya mal edilemeyeceği vurgusu yapılmıştır. Diğer yandan da, bu “münferit” olayın her marka sütte meydana gelecek “sıradan” bir olay olduğu belirtilmiştir.

Bu süreçte, videoyu teyit etmemize rağmen, ilgili sütü bizzat deneyerek test edemediğimiz ve numuneye sahip olmadığımız için ilave bir yorum yapmayacağız. Fakat, konuyla ilgili “yerli ve milli” vurgusu yerine sütte yapılan özellikle Hidrojen Peroksit analizlerinin kamuoyuyla paylaşılması gereğini bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.

 

 Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri