Gündem Özel

Cips ve yer fıstıklı barlarda yüksek oranda Aflatoksin’e rastlandı.


Günlerdir bazı instagram hesaplarında yayınlanan kontrolsüz cips ve çerez reklamlarıyla ilgili tartışmaların tam ortasında; dün akşam ana haber bültenlerine İstanbul’da bir üniversitede yapılan araştırma konu oldu. Haberde; İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Helal Gıda AR-GE Laboratuvarında Dr. Mustafa Yaman, Elif Okur, Gülser Reyyan Çetinkaya, Seher Erdoğan, Serra Orak, Zehra Sağlık ve Dr. Jale Çatak tarafından gerçekleştirilen bir araştırmadan bahsedildi.

Habere göre; İstanbul’daki marketlerden temin edilen 10 farklı çeşit cips ve 4 farklı çeşit yer fıstıklı bar örneği laboratuvarda incelendi. Sonuç olarak, ürünlerin yarısının yüksek oranda kanserojen madde olan Aflatoksin içerdiği görüldü. Araştırmaya göre, yer fıstıklı ürünlerin %50’sinde 5 ila 24 mcg. Oranında B1 ve B2 Aflatoksin olduğu ortaya çıktı. Cips ürünlerinin de %30’unda B1 Aflatoksin limitlerin üzerinde çıktı.

Araştırma raporunda Aflatoksin alımının birinci derecede karaciğer kanserine neden olabileceği vurgulanıyor. Raporun sonuç bölümünde; “Ülkemizde, yer fıstığı, diğer yağlı tohumlar ve baharatlarda en yüksek kabul edilebilir değer Aflatoksin B1 için 5 mcg/kg, toplam aflatoksin için ise 10 mcg./kg.’dır. Cips tüketiminin diğer zararalrı da göz önünde bulundurulduğunda tüketimin azaltılması, üretim tekniklerinin geliştirilmesi gerek halk sağlığı gerekse ihracatımız için önemlidir” ifadelerine yer verildi.

Aflatoksinlerin sıak, nemli ve sağlıksız koşullarda ortaya çıktığı vurgulanan raporda “Genç nüfusun atıştırmalıklara olan ilgisi ve talebi sonucu kişi başına düşen tüketim oranlarının yüksekliği cips pazarının ülkemizde büyük bir yer tutmasına sebep olmuştur. Ülkemiz atıştırmalık tüketiminde dünyada ön sıralarda yer almaktadır ve cips tüketimi en yaygın olan ülkeler arasındadır. Aflatoksinler, başlıca mikrotoksinlerdir ve aflatoksin alımı ile karaciğer kanseri arasında güçlü bir istatistiksel ilişki olduğu çalışmalarla kanıtlanmıştır.” İfadeleri yer aldı.

Haberde ayrıca; “Aflatoksin, gıdaların üzerinde gelişen küflerin oluşturduğu bir toksinin adıdır. Bu toksini oluşturan başka küfler de vardır. En çok fındık, fıstık, kuru incir gibi gıdalarda rastlanır. Küfler, nemi ortamı sevdiği için nemli bölgelerde, nemli ortamda depolamada daha sık rastlanır. Aflatoksin, kanserojen bir madde ve daha çok karaciğeri etkiler. Araştırma sonuçlarına göre en büyük sorun hammadde olarak kullanılan yer fıstığıdır. Bu tip ürünleri işleyenlerin aldığı hammaddede aflatoksin testi yaptırması gerekir. Halk sağlığı açısından risk oluşturabilecek bir durum söz konusudur.” İfadeleri yer aldı.

 Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri