Gündem Özel

Torku marka UHT sütlerle ilgili ısıtıldığında patlama iddialarını bizzat denedik.


Haftalardır sosyal medyada konuşulan Torku marka UHT sütün patladığına ilişkin iddialara biz de web sitemiz ve storylerle gündeme taşımıştık. Videoyu, iznini alamadığımız için yayınlayamamış fakat, daha önce olduğu gib sütleri temin ederek bizzat deneme yoluyla sizlere aktarmayı hedeflemiştik. Önceki gün bir takipçimiz 182262 parti no’lu sütleri temin ederek bizlere haber verdi ve gidip teslim aldık. Teslim aldığımız sütlerle gerçekleştirdiğimiz denemeyi canlı yayın üzerinden yayınladık.

🔸Sosyal medyada yayılan ve patladığı görülen Torku marka 182262 parti no’lu UHT sütlerin yaptığımız üç farklı denemede de normal şekilde taştığını canlı olarak yayınladık. Sütlerde herhangi bir patlama reaksiyonu gerçekleşmediği gibi dikkat çekici bir olağanüstü durum da olmamıştır. Firmaların ve bazı uzmanların “Sütlerin patlaması normaldir” diyerek normalleştirmeye çalıştıkları bu süreçte, normal olanın sütlerin taşması olduğunu tarafsız bir bakış açısıyla sizlere sunduk. Öyle ki, patladığı iddia edilen sütün yanısıra, markanın farklı parti no’lu sütünde de patlama değil, taşma olduğunu sizlere canlı yayında gösterdik. Hal böyleyken; gerçekten patladığı görülen sütlerde buna gerçekten neyin sebep olduğunun iddialar üzerinden değil, gerçekçi ve bilimsel yaklaşımlarla araştırılması gereği bir kez daha ortaya çıkmıştır. Süt patlamaz, patlamamalıdır.

🔸Bu haliyle, yaptığımız denemeye ilişkin bir detayı daha aktaralım. Takipçimizin temin ettiği sütler videoda patladığı görülen sütlerle aynı parti no’lu sütler olmakla birlikte, ambalajlama sırası farklı sütlerdir. Videoda patladığı görülen sütün ambalaj sırası 37614 iken, takipçimizden temin ettiğimiz sütlerin 48800’lü ambalaj sıralarına sahip olduğunu görüyoruz. Bu da iki süt arasında 10 binden fazla sütün ambalajlandığını gösteriyor. Bu durum ambalajladan sütlere Hidrojen Peroksit bulaşması olabileceği ihtimalini hala diri tutmaktadır. 37600’lü sıralardaki ambalajlardan sütlere bulaşma ihtimali diridir. Bu haliyle, patlayan sütlerin yakın ambalajlarının temin edilerek mutlak surette detaylı incelemeye tutulması ve yakın ambalaj sıralarındaki sütlerle ilgili analizlerin yayınlanarak kamuoyunun rahatlatılması gerekmektedir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri