Gündem Özel

Ne oluyor bu sütlere?


Tarafımıza gönderilen ve genellikle UHT Teknolojisiyle üretilmiş süt ürünlerinde özellikle son dönemde artış gözlemekteyiz. Normal şartlarda Son Tüketim Tarihi’ne kadar bozulmaması gereken UHT sütlerle ilgili şikayetleri fotoğraflardan görebilirsiniz. Bunların üzerine son günlerde sosyal medyada yayılan bir video sonrasında birkaç haftadır yayınlamayı düşündüğümüz bu paylaşımı sizlere sunuyoruz ve “Sütlere ne oluyor?” diye soruyoruz.

Sütler-şikayet-5

🔸UHT süt teknolojisi yüksek kalitedeki sütlerin yüksek ısıya yükseltilerek içeriğindeki zararlı mikroorganizmaları yok eden bir teknolojidir. Bu teknoloji ile üretilen sütlerde besin değerleri korunduğu gibi, sütte bulunan zararlı mikroorganizmalar yok olmaktadır. Tabii bu süreçte, sütü süt yapan en önemli etkenlerden olan yararlı mikroorganizmaların da yok olduğu bir gerçektir. Hava ile temas etmeyecek şekilde ambalajlanan ve içeriğinde hiçbir mikroorganizma barındırmayan bu sütler de uzun süre boyunca raflarda –hem de soğuk zincire ihtiyaç duymadan – bozulmadan kalabilmektedir. Fakat son aylarda ortaya çıkan çok sayıda şikayet bu süreçte bazı şeylerin tam anlamıyla doğru gitmediğini işaret ediyor.

🔸Patlayan süt kavramıyla da tanıştığımız bu süreçte, başta UHT sütler olmak üzere birçok süt ürünüyle ilgili tarafımıza şikayetler yağdı diyebiliriz. Çoğunlukla Son Tüketim Tarihi’ne aylar kala kesilmiş, ambalajın dibinde yoğunlaşmış hale gelen, bozulmuş ve küflenmiş sütlere ilişkin şikayetlerin son dönemde çokça arttığı, tarafımıza gelen fotoğraf ve videolarla net olarak gözlemlenmiştir. Bu sürecin, ülkemizde tartışılan Şarbon vakaları sonrasında artış gösterdiği dikkatimizi çeken olgular arasındadır. Bunun yansıra, firmaların da açıklamalarında yer verdiği haliyle; üretim sürecinde bir olumsuzluk rastlanmayan bu sütlerin son tüketiciye yani bizlere ulaştığı süreçte ne gibi etkenler sonucunda bu deformasyonları yaşadığı konusunun mutlak surette araştırılması gerekmektedir.

🔸Bu ve buna benzer bozulmalarla ilgili gereken araştırma ve incelemelerin yapılarak kamuoyuna iletilmesi, toplum sağlığı ve kamuoyunun bilinçlendirilmesi açısından önem arz etmektedir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri