Gündem Özel

Sosyal medyada yayılan Danone marka Kakaolu Süt videosuna ilişkin firma açıklama yapmıştır


Birkaç gündür sosyal medyada dolaşan ve Danone marka Kakaolu Süte ilişkin video tarafımıza yüzden fazla takipçimiz tarafından farklı kaynaklardan gönderilmiştir. Konuyla ilgili, geçmişte yaptığımız yayınlarda özellikle Kakaolu, Çilekli ve Muzlu olarak satılan sütlerle ilgili içerik paylaşımlarımız olmuştur. Bu sütlerin, çocukların temel beslenmelerinde doğal sütün yerine asla tutamayacağı açık olmakla birlikte, içeriğinde yüksek oranda ilave şeker ve çeşitli katkı maddeleri ile aroma vericiler bulunmaktadır. Ürünlerde meydana gelen ve söz konusu videoda görülen benzer bozulmalar son aylarda sade süt ürünlerinde de karşımıza çıkmakta olup, bu süreç ile ilgili olarak bir yayın yapacağız. Fakat bunun yanı sıra, söz konusu kakaolu ve aromalı sütlerle ilgili “Biz bunları çocuklarımıza veriyoruz” veya “Bunları çocuklar içiyor” gibi yakınmaların buna benzer bir bozulma durumunda değil, ürünlerin içeriğinin incelenmesi sonrası yapılmasının bilinçli tüketim sürecinde daha doğru bir sonuca ulaştıracağı açıktır.

Firma tarafından Gıda Dedektifi’ne yapılan resmi açıklamada, söz konusu sütteki bozulmanın hava alan her sütte oluşabilecek normal bir bozulma süreci olduğu belirtilmektedir. Videonun incelenmesinin yanısıra, ilgili parti no’ya ait üretim kayıtlarının ve şahit numunelerin de incelendiği vurgulanmakta ve videoya konu sütün ambalajında meydana gelen bir hasardan ötürü bozulma sürecinin oluşabildiği üzerinde durulmaktadır. Firma tarafından yapılan açıklamada ilgili tüketici ile iletişime geçildiği ve tüketicinin videoyu yayından kaldırdığı belirtilmiştir.

Konuyla ilgili Danone firmasından tarafımıza yapılan resmi açıklama şu şekildedir;
“Son günlerde bir ürünümüz hakkında sosyal medyada yapılan paylaşımlara açıklık getirmek isteriz. UHT teknolojisi ile ultra hijyenik koşullarda el ve hava değmeden üretilen aromalı süt ürünlerimizin paketi zarar görmediği sürece tazeliği son tüketim tarihine kadar korur. Ancak, paketi zarar görmesi halinde içerisinde herhangi bir koruyucu madde içermediği için tıpkı dışarıda bırakılan sütte görülebileceği gibi bozulma gerçekleşecektir. Bu bozulma sonucu süt çökelek olarak tabir edilen peynir yapısına benzer hale gelir. Hava alan ya da açıkta bırakılan ve koruyucu katkı maddesi içermeyen her süt doğası gereği benzer şekilde bozulabilir..

Bir tüketicimiz tarafından benzer şekilde bozulmuş bir ürüne ait video sosyal medyada farklı kişiler tarafından tüm ürünlerimizi kötüler şekilde paylaşılmaktadır. Videoyu kaydeden tüketicimiz ile görüşülmüştür. Fabrikamızda ilgili tüketim partisine ait şahit numuneler ve üretim kayıtları incelenmiş, herhangi bir problem ile karşılaşılmamıştır. Alanında uzman gıda mühendislerimizin video üzerinden yaptığı incelemede de ilgili paketin almış olabileceği bir hasar sebebiyle hava almış olabileceği ve ürünlerimizin içerisinde herhangi bir koruyucu katkı maddesi olmadığı için yukarıda açıklanan şekilde bozulmuş olabileceği tespit edilmiştir. Bu aşamada videoyu kaydeden tüketimiz de videoyu yayından kaldırmıştır.

Ürünlerimiz Lüleburgaz’da bulunan fabrikamızda, Trakya bölgesinden temin ettiğimiz sütlerle Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın izni ile üretilmektedir. İleri teknoloji ile Türk Gıda Kodeksi’ne uygun olarak üretilen ürünlerimiz, bakanlık tarafından onaylı olup aynı zamanda düzenli olarak denetlenmektedir. Danone çalışanları arasında ürünlerimizin içeriğini ve üretim sürecini bilenn pek çok annemiz, çocuklarına gönül rahatlığıyla ürünlerimizi vermektedir. Bilgilerinize sunar, ürünlerimizi gönül rahatlığıyla tüketmeye devam etmenizi dileriz.”Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri