Süt ve Sütlü İçecekler

Danone Kakaolu Süt


Günlerdir bir Çikolatalı süt videosu sosyal medyada gündem konusu oldu. Facebook üzerinden izlediğimiz bu videoyu pipet kısmında gördüğümüz şüpheli durumdan dolayı yayınlamadığımızı iletmiştik. Konuyla ilgili video sahibine de ulaşamayınca firmadan resmi açıklama bekledik ve firmanın yaptığı açıklamayı dün Hikayeler kısmından ve web sitemizden aynen yayınladık.

🔸Aslında bu durum bizlere bir şeyi daha gösterdi; Defalarca yayınlamamıza rağmen toplumun çoğunluğu bu ürünlerin içeriğiyle ilgili hala tam olarak bilgi sahibi değil. Bu ürünlerin bozulması toplumda farkındalık yaratırken, içeriğini kimse merak edip bakmıyor bile. Bu ürünlerin bozulması sonrasında “Çocuklarımız içiyor bunları” diye feryat eden anneler içeriğindeki gerçeklerden bir haber olduğunu bilmiyor. Bu üründe %90 oranında süt olduğunu hesaplıyoruz, evet ama ürünün geri kalan %10’luk kısmında İlave şeker ve Katkı maddeleri vardır.

Danone-Çikolatalı-Süt

🔸Bu çikolatalı sütte, Çikolata oranı ise sadece %0,01 yani Onbinde 1 oranındadır. Yani tek kutuda 0,01 gr. Çikolata tozundan bahsediyoruz. Bu miktar, bir bileşenin varlığı ile yokluğu arasında kalabileceğiniz, matematiksel olarak açıklamakta zorluk çekeceğiniz bir miktardır. Yaptığımız hesaplamaya göre bu ürünün tek kutusunda 9,8 gr. yani yaklaşık 5 tane küp şeker kadar ilave şeker bulunmaktadır. Bu da üründen alınan 106,9 kcal enerjinin %36’sının ilave şekerden geldiğini göstermektedir. Bu da Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği %10 üst limitinin çok üzerindedir. Bu haliyle; bu ve buna benzer ürünlerle ilgili ortaya çıkan farkındalığın sadecebozulduğunda değil, içeriğini gördüğümüzde gerçekleşmesi ümidimizdir.

🔸Üründe bu bileşenlerin yanısıra Kıvam arttırıcı olarak Sodyum Karboksi Metil Selüloz ve bir çeşit yosun olan Karragenan bulunmaktadır. Üründe ayrıca, Kakao tozu ve Aroma vericiler bulunmaktadır.

🔍İçindekiler; İnek sütü, Şeker, Kakao tozu,, Kıvam arttırıcılar (Sodyum Karboksi Metil Selüloz, Karragenan), Aroma vericiler, Çikolata Tozu (%0,01)
🔍Danone Çikolatalı Süt Besin Değerleri
👉Enerji 106,92 kcal
👉Laktoz 7,3 gr.
👉İlave şeker 9,8 gr.
👉Yağ 1,8 gr.
👉Protein 5,5 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek kutu (180 ml.) ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri