Bisküvi ve Kurabiye

Torku Tam Buğdaylı Bisküvi


Bir önceki gönderideki ürüne benzer bir ürün olan Torku Tam Buğdaylı Bisküvi’yi inceleyeceğiz. Ürünlerin içeriklerindeki bileşenler neredeyse birebir aynı olduğu gibi paket gramajları da aynıdır.

🔸Ürünün içeriğine baktığımızda ilk üç sırada; Buğday unu, Tam Buğday unu ve Bitkisel yağlar olduğunu görüyoruz. Üründeki Tam Buğday unu oranı %25’dir. Bitkisel yağ içeriklerine baktığımızdaysa; Hurma, Kanola, Ayçiçek ve Pamuk yağları olduğunu görüyoruz. Daha önce de birçok gönderide bahsettiğimiz gibi; Hurma yağının aslında Palm yağı demek olduğunu tekrar edelim. Bunu gerek mevzuatta Hurma yağı diye bir yağ tanımı olmamasıyla gerekse ambalaj üzerindeki yabancı dil içerik bilgisine bakarak kolaylıkla anlıyoruz. Öyle ki, ürün ambalajında yer alan Türkçe içerikteki Hurma yağı ifadesi, yabancı içerikte Palm Oil şeklinde görülebilmektedir.

Torku-Tam-1
🔸Üründe İlave şeker olarak Sofra şekeri ve Invert Şeker şurubu olduğunu görüyoruz. Invert şeker şurubunun da Sofra şekerinden elde edilen bir tür Glikoz-fruktoz şurubu olduğunu söylemek gerekiyor. Öyle ki, sofra şekerini oluşturan Sakkaroz; %50 Glikoz ve %50 Fruktozdan meydana gelmektedir.

🔸Bu haliyle, ürünün tek paketinde 36 gr. İlave şeker olduğunu söyleyelim. Yani tek pakette yaklaşık 18 tane küp şekerden bahsediyoruz. Bir önceki üründe aynı gramajdaki pakette 14 tane küp şekere denk gelen 28,5 gr. İlave şeker bulunmaktaydı. Üründe ayrıca tek pakette 29 gr. Yağ bulunduğunu belirtelim. Bu da yine bir önceki ürüne göre bu ürünün daha yüksek oranda yağ içerdiğini gösteriyor. Bu yağın 16 gramının Doymuş yağ olduğunu belirtelim. Bu haliyle ürünün tek paketinde 636 kcal gibi çok yüksek oranda bir enerji verdiğini görüyoruz. Bu enerjinin %22,7’si İlave şekerden gelirken, %22,9’luk kısmı da Doymuş yağdan gelmektedir. Buna göre üründe İlave şeker ve doymuş yağdan gelen toplam enerji oranı %45,6 gibi çok yüksek bir seviyededir. Bu seviyenin “sağlıklı bir tüketim” kabul edilebilmesi için Dünya Sağlık Örgütü kriterlerine göre toplam %20’lik oranı geçmemesi gerekmektedir. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Buğday unu, Tam Buğday unu (%25), Bitkisel yağ (Hurma, Kanola, Ayçiçek, Pamuk), Şeker, Kepek, İnvert Şeker Şurubu, Malt Ekstraktı, Pastörize Yumurta, Süt Kreması, Tuz, Kabartıcılar (Amonyum Hidrojen Karbonat, Sodyum Hidrojen Karbonat, Sodyum Asit Pirofosfat), Aromalar.
💉Alerjen Uyarı: Ürün Gluten, Yumurta ve Süt bileşenleri içerir. Eser miktarda Susam, Soya ürünü, Fındık ve Sülfit içerebilir.
🔎Torku Tam Buğdaylı Bisküvi Besin Değerleri
👉Enerji 636,1 kcal
👉Şeker 36,15 gr.
👉Yağ 29 gr.
👉Protein 10,4 gr.
👉Lif 6,8 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek paket (131 gr.) ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri