Gündem Özel

Rusya’ya ihraç edilen süt tozlarıyla ilgili Sütaş’a ihracat yasağı getirilmiştir.


Geçtiğimiz günlerde Sütaş firması tarafından Rusya’ya ihraç edilen süt tozlarına ihracat yasağı geldiği haberi gündeme düşmüştü. Haberi aynı gün twitter hesabımız üzerinden duyurmuştuk. Konuyla ilgili Rusya Gıda Dairesi Rosselkhoznadzor tarafından yayınlanan resmi belgeyi de yine ilk kez Gıda Şikayetleri hesabımızdan yayınlamıştık. Geçen süreçte sizlerden konuyla ilgili çokça DM aldık. Sütaş firmasından konuyla ilgili açıklama talep ettik. Kendileri de önceki yazılı açıklamalarının yanısıra bugün tarafımıza yeni bir açıklama ilettiler ve tespit edilen 1,5 mcg/kg düzeyindeki maddeyle ilgili olarak Rus Gıda Dairesi’nden yeniden analiz talep ettiklerini ve ihracat yasağının yakın zamanda kalkacağına inandıklarını belirttiler.

46299532_2141717952745651_1233661917178196639_n

🔸Konuyu kısaca özetlersek, Sütaş firması tarafından Rusya’ya ihraç edilen süt tozlarında 1,5 mcg/kg düzeyinde Spiramisin ve Tilmikosin maddelerine rastlandı. Bu tespit sonrasında Rosselkhoznadzor tarafından Sütaş firmasına ihracat yasağı konuldu. Söz konusu duruma ilişkin olarak firma; ilk olarak her iki maddenin de yasal limitlerinin 50 mcg/kg ila 200 mcg/kg olduğunu belirtti, sonraki açıklamada ise ürünlerinde kesinlikle antibiyotik maddeler kullanmadıklarını açıkladı. Konuyla ilgili olarak ihracat öncesinde ürünlerle ilgili Tarım ve Orman Bakanlığı’nda yapılan analizleri de yayınladı. Analizlerde ürünlerdeki antibiyotik miktarı görülmezken; T.E.D.B. yani Tespit Edilebilir Düzeyde Bulunamamıştır notu mevcuttur.

🔸Firma yaptığı son açıklamada 1 kg. süt tozunun 12 kg. sütten kurutularak elde edildiğini dolayısıyla tespit edilen 1,5 mcg/kg düzeyindeki antibiyotiğin 12 kg. sütte bulunan miktar olduğunu vurgulamaktadır. Söz konusu miktarı “iz” miktar olarak belirten firma bu açıklamasında da Avrupa Birliği ve Türk Gıda Kodeksi’nde bu maddelerle ilgili sakıncalı limitin 200 mcg/kg. olduğunu belirtmektedir.

🔸Ayrıca açıklamada; ihracat yasağına sebep olan söz konusu ürünlerin Rus Gıda Kodeksi’ne uygun olduğu ve halihazırda Rusya’da kullanıldığını belirtmektedir. Ürünün ithalatı durdurulmakla birlikte ithalatının yasaklanmadığı vurgulanmaktadır. Konuyu firma ve kurumlar nezdinde takip etmeyi ve sizleri bilgilendirmeyi sürdüreceğiz.

 Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri