Sakız ve Şekerleme

Big Babol Çılgın Meyveler


Bir önceki gönderide piyasada uzun süredir satılan bir sakızın içeriğini sizlerle paylaşmıştık. Şimdi de yine uzun yıllardır piyasada yer alan başka bir sakızı inceleyeceğiz. Bir önceki incelemedeki ürün Tatlandırıcılı bir sakızdı, bu sakız ise Şeker içeriyor. Ürün 40 gr.’lık kutularda satılıyor. Üründe %68 oranında İlave şeker mevcuttur. Glikoz şurubu ile birlikte bu oran %72 olarak hesaplanabilir. Yani 40 gr.’lık tek ambalajda toplam şeker oranı 28,8 gr.’dır. Bu da yaklaşık 14 tane küp şeker demektir.

🔸Ürünün içeriğinde ilk üç sırada; Şeker, Sakız mayası ve Glikoz şurubu bulunuyor. Geri kalan maddeler ise, Kıvam arttırıcı, Asit, Aroma verici, Emülgatör, Parlatıcı, Renklendirici ve Antioksidan gibi katkı maddeleridir. Bunun yanısıra üründe %1 oranında Meyve Suyu bulunduğunu görüyoruz. Fakat bu oranın düşüklüğüne zıt şekilde; ambalajın ön yüzündeki meyve görselleri ve “Çılgın Meyveler” yazısıyla daha çok algısı yaratarak tüketiciye yansıtılmaktadır.

Big-Babol-1

🔸Üründe dikkat çekici içerikler mevcuttur. Bunlar; Şellak, Karmin, Brilliant Blue FCF ve BHT gibi bileşenlerdir. Şellak, kaktüs türü ağaçlarda bulunan Coccus Lacca isimli bir böceğin salgı maddesidir. Böcekteki bu zamklı madde elde edilmek üzere böcek ezilmekte ve sonrasında elde edilen madde kurutulmaktadır. Karmin ise, genellikle Dactylopius Coccus familyasına ait böceklerden elde edilmektedir. Madde, gıda boyası olmasının yanısıra allık ve ruj gibi maddelerde de kullanılmaktadır. Brilliant Blue FCF isimli azo boyası alerjen reaksiyon gösterebilen bir boyadır. Bu boyanın kullanımı Avusturya, İsveç, İsviçre, Fransa, Almanya ve Norveç’te yasaklanmıştır. BHT olarak kısaltılan ve E321 koduyla gösterilen Butillenmiş Hidroksi Toluen maddesi; çeşitli kaynaklara göre hiperaktivite, astım ve çeşitli alerjen reaksiyonlara sebep olabilmektedir.

🔸Ürün Türkiye’de Perfetti van Melle firması tarafından üretilmekte olup, web sitesinde “Big Babol sadece Türkiye’de değil, Avrupa, Ortadoğu, Kafkasya, Orta Asya, Hindistan ve Uzakdoğu coğraflarında da çocukların vazgeçemediği balonlu sakız fenomenlerinden biridir” ifadeleriyle tanımlanmaktadır. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Şeker (%68), Sakız mayası, Glikoz şurubu, Kıvam arttırıcı (Gam Arabik), Meyve Suyu (Muz, Elma, Çilek, Portakal) [%1], Asitler (Sitrik asit, Malik asit), Aroma vericiler, Stabilizör (Gliserol), Bitkisel yağ (Hindistan Cevizi), Emülgatörler (Yağ asitlerinin sukroz esterleri, Soya Lesitini), Parlatıcılar (Şellak, Karnauba Mumu), Renklendiriciler (E100: Kurkumin, E120: Karmin, E133: Brilliant Blue FCF, E160a:Karotenler), Antioksidan (E321:BHT)
🔎Big Babol Besin Değerleri
👉Enerji 118,4 kcal
👉Şeker 28,8 gr.
👉Yağ 0,14 gr.
👉Protein Yoktur
👉Lif 0,6 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek kutu (40 gr.) ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri