Bisküvi Çerez

Eti Form Bitter Çikolatalı


Bildiğiniz üzere artık Form, Fit gibi sözcükler son derece moda oldu. Özellikle bir üründe bu ifadeler mevcutsa, ürünün sağlıklı ve rahatlıkla tüketilebilir ürünler olduğu kanaati yaygınlaştı. Bu ve bundan sonraki gönderide paylaşacağımız iki ürün ile bu algının da yine yıkılabileceğini göstereceğiz. Her zaman dediğimiz gibi; ambalajların ön yüzüne değil, arka yüzüne bakın. Markalara değil, içeriğe bakın.

Eti-Form-Bitter

🔸İlk inceleyeceğimiz ürün; Eti Form Bitter Çikolata kaplı bisküvi. Ürün 50 gr.’lık paketlerde satılıyor. Ürünün içeriğine ilk üç sırada; Buğday unu, Tam buğday unu ve Bitkisel yağlar bulunuyor. Üründe dört çeşit bitkisel yağ kullanılmış; Palm, Ayçiçek, Pamuk ve Kanola. Bu bitkisel yağ dörtlüsü Eti ürünlerinin çoğunluğunda tercih edilen dörtlüdür. Bu haliyle ürünün 50 gr.’lık tek pakette 8,2 gr. yağ içerdiğini ve bunun 4,8 gramının Doymuş yağ olduğunu belirtelim. Bu haliyle, ürünün tüketimi sonrası Doymuş yağdan alınan kalori oranı %19,2’dir.

🔸Gelelim ürünün ilave şeker içeriklerine. Üründe Glikoz-fruktoz şurubu ve Sofra şekeri olmak üzere iki farklı şeker ilavesi mevcut. Bu haliyle, 50 gr.’lık tek paket üründe 9,5 gr. şeker bulunmaktadır. Bu da yaklaşık 5 tane küp şeker demektir. Fakat üründeki Mısır şurubu oranının Sofra şekeri oranından fazla olduğunu – içerikteki sıralamaya göre – tekrar hatırlatalım. Bu haliyle, ürünün tüketimi sonrası İlave şekerden alınan kalori oranı %16,9’dur.

Eti-form-market-1

🔸Bu haliyle ürünün Doymuş yağ ve ilave şekerden gelen kalori oranlarının %10’u geçmesi sebebiyle sağlıklı bir ürün olduğunu iddia etmek olanaksızdır. Bu kriterler Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen kriterler olup, mevzuatımızda da yer almaktadır. Fakat henüz uygulama süreci başlamamıştır. Bunun yanısıra, ürünün tek paketinde bulunan 3,2 gr. lif bahsi geçen şekerin kana daha uzun sürede karışması ve tokluk hissi vermesi açısından önemlidir. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Buğday unu, Tam buğday unu, Bitkisel yağ (Palm, Ayçiçek, Pamuk, Kanola), Nişasta, Glikoz-fruktoz şurubu, İnülin – Oligofruktoz, Şeker, Kabartıcılar (Amonyum Hidojen Karbonat, Sodyum Asit Pirofosfat), Kalsiyum Karbonat, Limon lifi, Doğal Aroma verici, Emülgatör (Mono ve digliserit diasetil tartarik asit esterleri), Bitter Çikolata (%22) [Kakao, Kakao yağı, Şeker, Tereyağı, Emülgatör (Ayçiçek Lesitini), Aroma verici (Vanilin)
💉Alerjen Uyarı: Gluten ve Süt ürünü içerir. Eser miktarda Antep fıstığı, Badem, Fındık, Soya Ürünü ve Yumurta içerebilir.
🔎Eti Form Bitter Çikolatalı Besin Değerleri
👉Enerji 224 kcal
👉Şeker 9,5 gr.
👉Yağ 8,2 gr.
👉Protein 3,6 gr.
👉Lif 3,2 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek paket (50 gr.) ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri