Bisküvi ve Kurabiye

Torku Tam Ruşeymli


Torku Tam Bisküvi paylaşımımız sonrasında aynı bisküvinin çokça sorulan yeni Ruşeymli çeşidine bu akşam markette rastladık. Ürün 80 gr.’lı tekli ambalajlarının yanısıra 240 gr.’lık 3’lü avantaj paketiyle satılıyor. Ürünün ambalajında tek porsiyonu ise 30 gr. olarak belirtilmiştir.

🔸Ürünün içeriğine baktığımızda ilk üç sırada; Tam Buğday unu, Buğday unu ve Bitkisel yağ olduğunu görüyoruz. Üründe Tam Buğday unu oranı %21 olup, Buğday unu yani beyaz undan daha fazladır. Üründe Bitkisel yağ karışımı olarak; Palm, Kanola, Ayçiçek ve Pamuk yağları kullanılmıştır. Torku daha önceki etiketlerinde olduğu gibi yeni çıkarttığı bu üründe de mevzuata uygun olmayan isimlendirme kullanmakta ve Palm yağını Hurma yağı olarak yazmaktadır. Aynı ambalajın yabancı dil içeriklerinin ise Palm olarak yazıldığını görüyoruz. Bu haliyle, ürünün tek paketinde 15,2 gr. yağ bulunduğunu ve bunun 8,96 gramının yani yarısından fazlasının Doymuş yağ olduğunu belirtelim. Üründen alınan kalorinin %22’lik kısmı Doymuş yağdan gelmektedir.

🔸Üründe İlave şeker olarak Sofra şekeri ve İnvert Şeker şurubu kullanılmıştır. İnvert şeker şurubu oranı %3’ün altındadır. Sofra şekeri Sakkaroz yani Glikoz ve früktozdan meydana geldiğine göre, Sofra şekeri şurubunun da Glikoz-fruktoz şurubu olduğunu tekrar etmek gerekiyor. Fakat bu şurubun; mısır şurubu gibi enzimatik reaksiyonlarla Glikoz üzerinden değil, Şeker pancarından gelen sakarozdan üretildiğini belirtelim. Bu haliyle, ürünün tek paketinde 14,48 gr. yani yaklaşık 7 tane küp şeker kadar ilave şeker bulunduğunu söyleyelim. Ürünün alınan kalorinin %15’lik kısmı İlave şekerden gelmektedir.

Torku-Tam-Ruşeymli-market-1

🔸Üründe %3 oranında Buğday Ruşeymi bulunmaktadır. Üründe bunun yanısıra; Malt Ekstraktı, Pastörize Yumurta, Süt Kreması bulunuyor. Üründe Soya Lesitini yerine Emülgatör olarak Ayçiçek Lesitini kullanılmıştır. Ürünün 80 gr.’lık tek paketiyle 368,8 kcal enerji vermektedir. Bu enerjinin %54’ü Karbonhidrattan gelmektedir. Bu karbonhidrat yüküne karşılık ürünün 100 gr.’da 5,8 gr. gibi yüksek oranda Lif içerdiğini belirtelim. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Tam Buğday unu (%21), Buğday unu, Bitkisel yağ (Hurma, Kanola, Ayçiçek, Pamuk), Şeker, Buğday rüşeymi (%3), İnvert Şeker Şurubu, Malt Ekstraktı, Pastörize Yumurta, Süt Kreması, Tuz, Kabartıcılar (Amonyum Hidrojen Karbonat, Sodyum Hidrojen Karbonat, Sodyum Asit Pirofosfat), Emülgatör (Ayçiçek Lesitini), Aromalar.
💉Alerjen Uyarı: Gluten, Yumurta, süt ürünü içerir. Eser miktarda Antep fıstığı, Badem, Fındık, Soya ürünü, Susam, Sülfit ve Yer fıstığı içerebilir.
🔎Torku Tam Ruşeymli Bisküvi Besin Değerleri
👉Enerji 368,8 kcal
👉Şeker 14,48 gr.
👉Yağ 15,2 gr.
👉Protein 6 gr.
👉Lif 4,6 gr.
📌Not: Besin Değeri 1 porsiyon (80 gr.) ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri