Gündem Özel

Private Label bir Dilimli Zeytinde ambalaj üzerine ambalaj şikayeti tarafımıza gelmiştir.


File Marketler tarafından Private Label yani fason üretim ile ürettirilen Dilimli Zeytin ürünüyle ilgili bu akşam tarafımıza ulaşan şikayet tam olarak; “Yok Artık” dedirten cinstendir. Bir takipçimiz tarafından gönderilen videoda Harras markalı ambalaja sahip ürünün arkasında yırtılmış bir önceki ambalaj durmaktadır. Ürün, farklı bir ambalaj ile paketlenmiş ya da ürün daha önce farklı bir ambalaj ile piyasaya sürülmüştür. Bu durum ürünü şüpheli duruma getirirken, ürünün üzerinde Üretim Tarihi bulunmamaktadır. Ürünün üzerinde sadece TETT yani Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi olarak 20/09/2020 tarihi ile Parti no olarak 05 rakamı bulunmaktadır.

Tarafımıza gönderilen videodan; Harras markasıyla satılan ürünün Bim Birleşik Mağazalar A.Ş. tarafından Güngör Zeytincilik firmasına ürettirilen fason bir ürün olduğu anlaşılmaktadır. Ürünün ISO 22000 ve ISO 9001 belgelerine sahip tesislerde üretildiği belirtilmektedir. Yaptığımız incelemede üründe yer alan eski ambalajın Pınar markalı Dilimli Zeytine ait olduğu ve yine üretici firma olan Güngör Zeytincilik’e ait bir üretim olduğu anlaşılıyor.  Fakat burada birçok soru akıllara geliyor?

İlk olarak, söz konusu marka yani Pınar markasının logosunun değiştiğini ve bu ambalajda gördüğümüz sökülü etiketin markanın eski haline ait olduğu anlaşılıyor. Bunun yanı sıra, ürünün kavanoz kapağında Üretim Tarihi yazmaması da ürünün daha eski tarihli bir ürün olduğu izlenimini oluşturuyor. Ürüne ait videoyu aşağıdaki paylaşım üzerinden net olarak izleyebilirsiniz.

Şikayet sahibi takipçimiz;
“Geçen hafta evimin yakınındaki file marketten Harras marka dilimlenmiş siyah zeytin almak istedim koli yeni açılıp rafa diziliyordu 1 tane elime aldım ve kavanoz elime yapıştı. Başka bir tane baktım o da aynıydı. Kolideki tüm ürün aynıydı” pic.twitter.com/mAWw3Ec3Jr

— Denetle (@denetlecomtr) November 26, 2018

Tarafımıza gönderilen şikayette ayrıca; “Yetkiliyi aradım gösterdim konuştum kaygılarımı ve sorularımı paylaştım. Karşı taraf savunma dolayısıyla anlatmaya başladı. Dikkatim noktasında bana teşekkür etti ivedilikle düzelteceklerini söyledi. Ancak bugün 18:30 sularında yine markete gittim ve durumun aynı olduğunu gördüm. Müdürleriyle görüştüm aynı cevabı alınca size yazmaya karar verdim” ifadeleri mevcuttur.

Söz konusu durum ile ilgili olarak aynı firma tarafından üretilerek ilk olarak; Pınar Zeytin markasıyla ambalajlanan bu ürünün sonrasında ambalajının sökülerek Harras markasıyla ambalajlanması ve bunun kontrolsüz bir şekilde son tüketiciye kadar ulaşması çok yönden bir skandaldır. Olayda şüpheleri arttıran bir diğer durum ise ürün ambalajında Üretim Tarihi bulunmamasıdır. Bu durumda sorulacak ilk soru; Pınar markasıyla ambalajlanan ilk ürünün Üretim tarihidir. Bu ambalaj ile ürünün piyasaya sürülüp sürülmediği veya ürünün iade olup olmadığıdır. Hal böyleyse; ürünün gerçek Son Tüketim Tarihi önem kazanmaktadır. Diğer yandan; ürün sadece ambalajlanmış fakat içindeki zeytin gerçekten yeni tarihliyse; bunun Üretim Tarihi boyutuyla tüketiciye aktarılması gerekliliğidir. Marka boyutunda ise, Bim Market tarafından üretilen ve File Marketlerde Harras markasıyla satılan bu zeytinlerde meydana gelen bu ambalaj skandalının; denetim, kontrol ve üretim sürecinin baştan aşağı yeniden denetlenmesi gerekliliğini gözler önüne sermektedir. Takipçimize bu detayı yakaladığı hassasiyeti için teşekkür ediyoruz. Söz konusu ürünler ile ilgili firmalar nezdinde bir dönüş olmaması durumunda konuyu Alo174 üzerinden Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileriyle paylaşacağımızı duyururuz.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri